Erjavec je namreč na srečanju evropskih ministrov za obrambo podpisal pristop k novemu investicijskemu programu za boljšo zaščito vojakov, ki ga bo Slovenija tudi finančno podprla s 500.000 evri. V programu poleg nas sodelujejo še Ciper, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Italija, Poljska, Norveška, Španija in Slovaška.
Na ministrstvu za obrambo so za MMC pojasnili, da bo program prispeval k izboljšanju sodobnih tehnologij (satelitske navigacije, nanotehnologija), ki bodo omogočale celovitejšo zaščito vojakov. Hkrati prinaša tudi priložnosti raziskovalnim ustanovam, znanstvenim akademijam in majhnim ter srednjim podjetjem za sodelovanje v tem raziskovalnem projektu, so dodali.
Nanotehnologije bodo po njihovem prepričanju v prihodnosti z izkoriščanjem posebnih lastnosti nanodelcev lahko omogočile izdelavo opreme vojaka, ki bo prekašala zdaj doseženo zaščito. Ta tehnologija se lahko uporabi pri izdelavi lahkega zaščitnega oklepa vojaka pred strelnim orožjem, vojakovih oblačil, ki se bodo prilagajala okolju in s tem vojaka maskirala, miniaturnih visoko sposobnih naprav za odkrivanje naprednih kemijskih, bioloških, radioloških in jedrskih groženj, sprotnega spremljanja vojakovega zdravstvenega stanja na daljavo ter podobno, pojasnjujejo na ministrstvu.
Slovenija bo solastnica treh transportnih letal
Obrambni minister pa je že junija podpisal sporazum o solastništvu letal C-17. V tej pobudi sodeluje 15 držav, ki skupaj kupujejo tri letala C-17 in imajo zakupljen določen čas uporabe teh letal. Eno letalo bodo v celoti nabavile ZDA. Strateški zračni prevoz je ena izmed zmogljivosti, ki jih Natu in EU-ju trenutno najbolj primanjkuje, so za MMC pojasnili na obrambnem ministrstvu. "Slovenija bo imela na letni ravni dostop do 60 ur letenja, kar bo zadoščalo za načrtovane potrebe," zatrjujejo.
Letala bodo po besedah ministrstva omogočala prevoz osebja in opreme na območje operacij, kjer Slovenija že sodeluje, hkrati pa jih bodo lahko uporabili tudi ob evakuaciji ranjencev, evakuaciji slovenskih državljanov iz kriznih žarišč in humanitarni podpori držav in regij, ki bi jih prizadele naravne ter druge nesreče.
Nova vlada prioritetno o odpoklicu vojakov iz Iraka
Letala pa verjetno naših vojakov v Irak in Afganistan ne bodo prevažala, saj lahko v koalicijskem sporazumu nove verjetne vlade preberemo: "Koalicijski partnerji se strinjamo, da bo vlada prioritetno obravnavala odpoklic slovenskih vojaških inštruktorjev iz Iraka in vlogo Slovenije v operacijah v Afganistanu."
Prav tako se zavezujejo, da bodo preoblikovali financiranje področja obrambe tako, da izdatki ne bodo presegli 1,5 % BDP-ja, preučili pa bodo tudi možnost zmanjševanja obsega in strukture obrambnega sistema.
A. K. K./ A. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje