Minister Rupel poudarja, da je vstop Hrvaške v EU v slovenskem interesu. Foto: RTV SLO
Minister Rupel poudarja, da je vstop Hrvaške v EU v slovenskem interesu. Foto: RTV SLO
Pleg stalnih članov strateškega sveta, so na tokratni posvet povabili tudi druge strokovnjake s področja mednarodnih odnosov in zunanje politike, predstavnike parlamentarnih strank in civilne družbe. Foto: RTV SLO
Poenotenje strategije do Hrvaške

Razširjeni strateški svet se je strinjal, da je potrebno poenotiti zunanjo politiko do Hrvaške, dogovorili pa so se tudi za pripravo seznama vseh sprememb, ki so se enostransko zgodile na meji med državama od 25. junija 1991 in ki so v nasprotju s sklepi Badinterjeve komisije, kjer med drugim piše, da so vsakršni enostranski ukrepi katere koli države neveljavni. Po potrebi bodo dodali tudi ustrezno dokumentacijo.

Člani sveta so se po besedah zunanjega ministra Dimitrija Rupla strinjali, da je treba opustiti medsebojne, strankarske politične razlike in preiti k soglasni, čim bolj enotni zunanji politiki, ko gre za odnose med Slovenijo in Hrvaško.

Na dnevnem redu tudi arbitraža
Člani strateškega sveta so razpravljali tudi o arbitraži. Rupel je ponovil, da Slovenija arbitraži ne nasprotuje, vendar je treba še kaj postoriti, preden se bo to zgodilo. Menil je, da bodo člani sveta do sklepa glede tega vprašanja prišli na naslednjem sestanku in ga predlagali vladi.

Prvi posvet junija 2005
Strateški svet v okviru zunanjega ministrstva se je prvič sešel junija 2005, nato pa še 10-krat. Njegovi člani so strokovnjaki za mednarodne odnose, predstavniki političnih strank in medijev, njegova sestava pa se lahko po potrebi razširi.

Na prvo srečanje je minister Dimitrij Rupel tako povabil tudi vse nekdanje zunanje ministre, slovenske predstavnike v evropskem parlamentu, srečanja pa so se med drugim udeležili tudi profesorja FDV-ja Bojko Bučar in Anton Bebler ter novinarja RTV Slovenija Jurij Gustinčič in Igor Jurič.

Poenotenje strategije do Hrvaške