Na posvetu Sveta za razvoj pri SAZU-ju o prihodnosti javnih radiotelevizij so strokovnjaki poudarili pomembnost neodvisnosti medijev od političnega in ekonomskega nadzora. Kot so poudarili, v odsotnosti močnih demokracij in z vzponom populizma javni RTV-ji težko igrajo svojo vlogo pri krepitvi državljanstva.
Kot je poudarila profesorica Univerze Vrije v Bruslju Karen Donders, so v sedanjem času javni RTV-ji po celotni Evropi pod pritiskom različnih političnih in ekonomskih nadzorov, kar pa ogroža njihovo vlogo, ki je opravljanje javne službe z namenom zagotavljanja demokratičnih, socialnih in kulturnih potreb državljank in državljanov.
Po mnenju strokovnjakov so javni RTV-ji zelo pomembni za zdravo demokratično družbo, saj uresničujejo pravico človeka do obveščenosti, s tem ko posredujejo informacije o pomembnih temah v državi in tudi drugje po svetu.
V pogovoru pa so med drugim opozorili na problematiko širitve madžarskega medijskega režima, ki ga je po prevzemu oblasti leta 2010 v samo nekaj letih ustvaril predsednik madžarske vlade Viktor Orban. Od zmage madžarske politične stranke Fidesz leta 2010 in z njihovo dvotretjinsko prisotnostjo v madžarskem parlamentu Orbanov režim nadzoruje skoraj celotno madžarsko javno sfero, s tem pa se vedno bolj izgublja prostor za neodvisne in opozicijske medije, prav tako pa se nadaljuje omejevanje prostega dostopa do informacij, je poudarila profesorica Univerze v Budimpešti Maria Heller.
Prav zaradi nadzora nad mediji lahko Orban pred madžarskimi volivci prikrije zelo sporne prakse madžarske neliberalne demokracije, kot so ugrabitev države za uresničevanje zasebnih koristi, korupcijo, kršenje državljanskih svoboščin in cenzuro.
Zdaj pa njegovemu zgledu sledijo tudi v nekaterih drugih evropskih državah, kot so Poljska, Slovaška, pa tudi Slovenija. Strokovnjaki so tudi poudarili, da si je v prihodnosti treba bolj kot kdaj koli prizadevati, da bo javni RTV deloval v korist javnosti, in ne komercializacije. Na občinstvo pa se mora gledati kot skupnost državljanov in ne potrošnikov.
"Na javne RTV-je je treba gledati kot na javne ustanove, ki služijo vsem segmentom družbe, in ne delujejo zgolj v korist vladnih oz. političnih strank," je poudaril Klaus Unterberger iz avstrijske nacionalne javne radiotelevizije ORF. Obenem je dodal, da politični organi tudi ne bi smeli odločati o novinarskem kadru.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje