"Zadevo bomo z vidika naših pristojnosti, to je pristojnosti po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije, preverili v predhodnem preizkusu," so na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) zapisali za STA.
Iz politike medtem prihajajo mešani odzivi. Poslanec Svobode Aleš Rezar je v izjavi za medije dejal, da zaposlitev Črnčeca v SDH-ju težko komentira, saj da je vedel le, da državni sekretar zapušča ministrstvo. Je pa ob tem ocenil, da se je Črnčec pri delu na obrambnem ministrstvu "izredno izkazal" in da bo SDH morda koristil "svež veter". "Podrobno se v to temo res ne bi spuščal, ne vidim pa večjih težav s tem, kvečjemu pozitivno," je še dejal.
Han opozoril na posledice takšnih potez
Predsednik stranke SD Matjaž Han je v Odmevih v sredo zvečer dejal, da Črnčec "zagotovo izpolnjuje nekatere pogoje pri tem razpisu". "Jasno pa je, to moram povedati, da gospod Črnčec vendarle odhaja iz politične funkcije v gospodarstvo. Včasih je bil to na neki način tabu, v naslednjih mandatih, če se bo to dogajalo, bomo morali biti pa tiho," je še dodal. Za oddajo 24 ur zvečer je še dodatno pojasnil, da bo to posledično pomenilo, da "nikomur več ne bodo mogli očitati, da je bil politično nastavljen na kakšen pomemben gospodarski položaj". "Če smo spustili ta kriterij, v tem primeru ga bomo, je zadeva pač takšna, kakršna je," je ocenil.
Vrtovec: Robustno in grobo politično kadrovanje
Poslanec NSi-ja Jernej Vrtovec je v izjavi za medije spomnil, da je bilo vmešavanje politike v gospodarstvo pomembna tema v preteklosti. "Tudi Svoboda je v preteklosti govorila o tem, je pa z nekaj potezami – od Darsa in Ribiča pa do Damirja Črnčeca – povozila svoja lastna načela," je bil kritičen. Pri tem je imel v mislih predsednika uprave Darsa Andreja Ribiča, ki so mu nadzorniki družbe poln mandat podelili oktobra lani.
Ob tem Vrtovec ni izključil možnosti, da bi o političnem kadrovanju govorili tudi na kateri od sej parlamentarne komisije za nadzor javnih financ, ki ji predseduje. Prepričan je namreč, da tako "robustnega in grobega" političnega kadrovanja, kot smo mu priča zdaj, še ni bilo.
Iz SDH-ja so, kot smo poročali, v sredo sporočili, da se bo ekipi 1. februarja pridružil Črnčec kot pomočnik predsednika uprave za korporativno varnost. Črnčec trenutno še opravlja funkcijo državnega sekretarja na obrambnem ministrstvu, je pa v sredo ministru za obrambo Borutu Sajovicu podal odstopno izjavo.
Črnčeca je vlada Roberta Goloba na položaj državnega sekretarja na obrambnem ministrstvu imenovala junija 2022, ko je obrambni resor prevzel Marjan Šarec. Vnovič ga je imenovala tudi po tem, ko je vodenje ministrstva prevzel Sajovic.
Na političnem prizorišču je bil dejaven že predtem – med letoma 2005 in 2012 je bil generalni direktor obveščevalno-varnostne službe ministrstva, med letoma 2012 in 2013, v času druge vlade Janeza Janše, pa nacionalni koordinator za boj proti terorizmu, sekretar sveta za nacionalno varnost in direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije. Septembra 2018 je bil imenovan za državnega sekretarja v kabinetu takratnega predsednika vlade Marjana Šarca, v katerem je bil odgovoren za področje nacionalne varnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje