Kot je pojasnil, pogovori še potekajo, glede omenjenega predloga pa se morata opredeliti obe strani. Dejal je, da hrvaška stran besedilo trenutno pozorno preučuje, potekajo tudi posveti s strokovnjaki za mednarodno pravo. Kot ocenjuje, sta tako Slovenija kot Hrvaška blizu sprejetja besedila, ni pa skrivnost, da so v njem tudi formulacije, glede katerih ni soglasja.
"Če si Slovenija želi jamstva, da hrvaška pogajalska stališča ne prejudicirajo meje, to lahko zagotovimo. Če pa ima slovenska stran druge cilje in načrte, ki to presegajo, je za hrvaško stran to nesprejemljivo. V tem primeru bo Slovenija svoje zahteve morala razložiti francoskemu predsedstvu in članicam EU-ja," je še dejal Jandroković.
Slovenski premier Borut Pahor je sicer ponovno zatrdil, da slovenska stran od svojih zahtev ne namerava odstopiti. Opozoril je, da je to odločitev sprejela že prejšnja vlada, medtem pa Hrvaška po njegovih besedah iz pogajalskih dokumentov še zmeraj ni umaknila spornih zemljevidov.
Ponedeljkovi pogovori neplodni
Premierja Slovenije in Hrvaške sta se že v ponedeljek po telefonu sicer pogovarjala o možnostih nadaljevanja pristopnih pogajanj Hrvaške z EU-jem, a stališč nista zbližala. Hrvaška vlada navaja, da je Ivo Sanader vnovič zatrdil, da Hrvaška v svojih dokumentih ne prejudicira meje. Slovenski premier Borut Pahor je dejal, da je časa še do srede, če naj bi Hrvaška v petek na medvladni konferenci v Bruslju odprla načrtovano število poglavji v pristopnih pogajanjih z Unijo.
V sredo sestanek Pahorja in predsednikov parlamentarnih strank
V sredo se namreč Pahor namerava o tem vprašanju uskladiti s predsedniki vseh parlamentarnih strank, morebitni dogovor pa morata nato potrditi še vlada in parlament.
Hrvaška vlada je še sporočila, da sta se Pahor in Sanader strinjala, da morata diplomaciji še naprej iskati rešitev za omenjeno vprašanje, in ponovila stališče, da želimo, da sosedi ostaneta prijateljski državi. Sanaderju se sicer zdi razumljivo, da vsak skuša zavarovati svoje nacionalne interese, a si Hrvaška želi vsa odprta vprašanja s Slovenijo urejati prijateljsko in v dobrososedskem ozračju.
Sanader: Odprta vprašanja rešimo po evropskih standardih
Sanader sicer meni, da bi bilo treba odprta vprašanja urejati po evropskih standardih, med katerimi je tudi tisti, da se vprašanje meja uredi pri mednarodni instituciji, kar sta se Sanader in takratni slovenski premier Janez Janša dogovorila na Bledu leta 2007.
Predsednik hrvaške vlade je še dejal, da ne bo dobro, če bo Slovenija vztrajala pri blokadi hrvaških pogajanj z Unijo. Hrvaški mediji sicer poročajo, da se pogajanja o kompromisu med slovenskim in francoskim besedilom izjave, ki bi Hrvaški v petek omogočila odprtje desetih pogajalskih poglavji, nadaljujejo. Po pisanju medijev še ni soglasja o tem, ali bo imela izjava hrvaško-slovenski okvir ali bo v evropskem kontekstu. Hrvaška namreč vztraja, da gre za dvostransko vprašanje, ki ni del pogajanj z EU-jem.
A. M./E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje