Kot je po več kot štiriurnem posvetu povedal premier Borut Pahor, bo vlada sveženj ukrepov sprejela na četrtkovi seji. Dokončno ga bodo v ponedeljek in torek oblikovali še ministri, zbrani v krizni skupini. V sredo se bo prvič sešel strateški gospodarski forum, o ukrepih pa bo razpravljal tudi ekonomsko-socialni svet. Kot še pripominja Pahor, bo leto 2009 za reševanje gospodarske krize ključno.
Pahor je podprl tudi zahtevo poslancev opozicijskega SDS-a za sklic izredne seje, na kateri bi razpravljali o pravočasnem ukrepanju za ublažitev učinkov recesije. Na seji bodo po njegovem imeli dve možnosti, in sicer, da se vsi skupaj, ne glede na to, ali so v koaliciji ali v opoziciji, usmerijo v prihodnost in reševanje težav, ali pa, da bi krivca za trenutno stanje iskali bodisi v prejšnji bodisi v zdajšnji vladi. "Za nastalo situacijo ni odgovorna prejšnja vlada. Povzročile so jo zunanje okoliščine," je dejal Pahor.
Premier še čaka predloge delodajalcev in sindikatov
Pahor memorandum s predlogi ukrepov delodajalcev pričakuje v ponedeljek, medtem ko naj bi ga sindikati predstavili v drugi polovici tedna. Bilo bi sicer imenitno, je dejal premier, če bi ga tudi sindikatom uspelo uskladiti do sredine seje ESS-a, saj bi tako imeli oba memoranduma in vladni predlog ukrepov. Ena izmed dilem sta predloga o davčnih olajšavah, ki ju je pripravila prejšnja vlada (o znižanju prispevne stopnje za delodajalce za socialne prispevke) in ki sta, po besedah Pahorja, naletela na različne odzive pri delodajalcih in delojemalcih ter celo znotraj krizne skupine ministrov.
Pahor: Referendum glede Hrvaške ni rešitev
Glede slovenskih stališč pri pogajanjih Hrvaške za vstop v Evropsko unijo pa je predsednik vlade dejal, da je na potezi Hrvaška. Znova je napovedal, da bo Slovenija, če soseda nekaterih naših stališč ne bo sprejela, na medvladni konferenci prihodnji teden prižgala rdečo luč za odprtje novih in dokončaje nekaterih že odprtih poglavij. Vendar pa po njegovih besedah do ustrezne rešitve z referendumom, ki ga je kot mogočega omenjal Janez Janša, ni mogoče priti. Če pa se bodo odnosi še zaostrovali, tisti, ki zagovarjajo, ne bodo imeli ovir, da po njem vendarle posežejo, je dodal premier.
Poleg tega je razprava potekala tudi o prednostih ministrstev, prednostnih nalogah vlade v tem mandatu in pripravi delovnega programa za leto 2009.
E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje