Medtem ko Zares odločitev članov Kadrovsko-akreditacijskega sveta vidi tudi kot oporekanje ministrici, pristojni za odločitve, in ko tudi LDS poudarja, da med akreditiranimi kandidati lahko izbira le pristojno ministrstvo, pa v SDS-u pravijo, da gre za prelamljanje vladnih obljub o kadrovanju, in premierja Boruta Pahorja označujejo za "statista na odru vladne tragikomedije". Tudi v SLS-u menijo, da je KAS deloval kot politično kritje za "nemoteno utrjevanje položaja koalicije v podjetjih" in da so člani, ko so to ugotovili, sami odstopili prav zaradi tega razloga.
Strankam, ki jih je MMC povprašal o stališču o odstopu članov KAS-a, je prav gotovo skupno to, da obžalovanja zaradi njegove razpustitve niso izrazili.
Zares ne verjame v oblikovanje vplivnih lobijev
V Zaresu so bili po besedah predsednika stranke Gregorja Golobiča "po nesrečni epizodi spornega in netransparentnega imenovanja gospoda Draška Veselinoviča za šefa NLB-ja tisti, ki so podprli idejo, da se formira KAS". "Sam termin sem na nek način prispeval ravno jaz, ker sem se takrat ukvarjal z ustanovo, ki se ji reče Agencija za kakovost v visokem šolstvu, ki akreditira visokošolske ustanove in študijske programe," pravi Golobič. V stranki poudarjajo, da so se kmalu po ustanovitvi začeli "dinamični dialogi" o odgovornosti in pristojnostih KAS-a.
V Zaresu, kot je znano, vztrajajo pri tem, da je odločanje o nadzornikih v rokah pristojnega ministra in da je to nalogo, ki si je KAS nikakor ne more prisvojiti. Kot argument navajajo, da za člane KAS-a niso veljala nekatera zakonska določila, ki veljajo za ministre.
"Če bi KAS želel imeti te pristojnosti - tudi to bi bilo mogoče -, potem bi morali biti njegovi člani podvrženi zakonu o integriteti ali zakonu o preprečevanju korupcije in konflikta interesov od prej, prijaviti svoje premoženje, se zavezati, da ne bodo na noben način poslovali s podjetji, v katera bodo imenovali in predlagali člane nadzornih svetov. To za njih ne velja. Za ministra Lahovnika, ministrico Radićevo, ker gre za področje gospodarstva, ali pa ministra Križaniča, ki so, če lahko tako rečem, odjemalci storitev KAS-a, pa to velja," razlaga Golobič. V Zaresu ne verjamejo, da bodo na vladno kadrovanje zdaj bolj kot prej vplivali mediji.
SDS: KAS je bil le kritje resničnega političnega kadrovanja
V SDS-u so za MMC dejali, da KAS pravzaprav ni opravljal svoje naloge, "saj se je dejansko kadrovanje dogajalo mimo njega". Kljub temu pa menijo, da je bil "vsaj na deklarativni ravni zagotovilo, da obstaja vsaj minimalna zavora političnega delovanja vlade". V SDS-u zdaj pričakujejo, da bo vladno kadrovanje v prihodnosti "pod vplivom številnih strankarskih lobijev nemoteno potekalo dalje", pričakujejo pa tudi dvoboj Zaresa in SD-ja.
V stranki menijo, da so člani KAS-a z odstopom razkrili zavajanje, ki si ga ob vsaki politični menjavi na novo privošči premier Pahor. Razprave okoli odstopa članov KAS-a so namenjene preusmerjanju pozornosti od, po njihovem mnenju, političnih kadrovskih menjav, ki jih je zakrivila gospodarska ministrica Darja Radić.
SLS: Vlada že ves čas kadrovala, kakor je sama hotela
Podobno stališče zagovarjajo tudi v SLS-u, kjer menijo, da je vlada po svoji volji kadrovala že ves čas in da je to početje dolgo skrivala za strokovnostjo KAS-a. "Ko je KAS izrazil nezadovoljstvo nad takim načinom dela že v preteklosti, so v vladi izrecno poudarjali, da je vloga KAS-a izključno posvetovalne narave in za njih ni obvezujoča. Zdaj, ko se je zgodil odstop celotnega sveta, pa je Vlada RS spremenila stališče: češ da KAS-a sploh ne potrebujemo več. To že samo po sebi govori o tem, da KAS ni imel bistvene vloge pri vladnem kadrovanju v državnih podjetjih," so povedali za MMC.
Prepričani so, da se bo politični boj za položaje zdaj šele dobro začel, kar bo vodilo v nastanek lobijev, katerih vpliva ne bodo mogle zmanjšati niti parlamentarne volitve. "Ljudje na volitvah lahko obrnejo hrbet političnim strankam, s katerimi niso zadovoljni, veliko težje pa je razbiti lobije, ki se oblikujejo v ozadju," so prepričani v SLS-u.
LDS: Šlo je za spopad o pristojnostih
V LDS-u tako kot v Zaresu poudarja, da KAS ni imel pristojnosti izbire kandidatov in da je to pristojnost ministrov. "LDS sicer v vladi ne vodi nobenega resorja, ki bi imel pristojnost predlagati člane nazornih svetov gospodarskih družb. Pričakujemo pa, da bodo pristojni ministri tudi v prihodnje kljub odstopu KAS-a člane nadzornih svetov predlagali z liste akreditiranih kandidatov KAS-a," so v LDS-u povedali za MMC.
Stališč DeSUS-a, SD-ja in SNS-a še nismo prejeli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje