
Novela zakona o vrtcih med drugim predvideva, da bi poleg javnih vrtcev občine financirale le še otroke v zasebnih vrtcih s koncesijo, ne pa več tudi tistih, ki obiskujejo čiste zasebne vrtce in so jih zdaj sofinancirale v vrednosti 85 odstotkov.
Kot je za Radio Slovenija pojasnila Marija Fabčič z Mestne občine Ljubljana, zasebni vrtci, ki delujejo brez koncesije, nastajajo brez volje občine. Obenem pa imajo občine "takojšno obveznost plačila iz javnih sredstev, ob takšni gospodarski pobudi, ki lahko dopolnjuje javno mrežo vrtcev v občini ali pa tudi ne".
Rado Kostrevc z ministrstva za vzgojo in izobraževanje pa je za oddajo Studio ob sedemnajstih poudaril, da se generacije otrok manjšajo, prostora v javnih vrtcih je vse več, zato je po njegovem mnenju treba ohraniti predvsem javno mrežo vrtcev.
Obstoječi zasebni vrtci bi še naprej pridobivali sredstva
V Združenju zasebnih vrtcev Slovenije in Iniciativi staršev otrok v zasebnih vrtcih pa v noveli predlagane spremembe vidijo kot poskus onemogočanja delovanja zasebnih vrtcev. V predlogu je sicer od sedanjih dveh modelov financiranja zasebnih vrtcev predvidena ohranitev koncesije. Po novem bi jo lahko dobili vrtci za programe po posebnih pedagoških načelih in lastni program, in sicer za najmanj deset let. Ukinila pa bi se možnost pridobitve pravice do financiranja iz proračunov občin.
V prehodnih določbah predlog določa, da bi zasebni vrtci, ki imajo na dan uveljavitve novele z občinami sklenjene pogodbe za financiranje, še naprej pridobivali sredstva. To bi veljalo največ za enako število oddelkov vrtca kot doslej oziroma za posamezno občino največ za število otrok, kot to izhaja iz že sklenjenih pogodb na dan uveljavitve zakona.
V združenju so že prejšnji teden navedli, da ministrstvo z novim predlogom ruši trenutno ureditev zasebnih vrtcev, s čimer močno posega v pravice staršev in otrok. Na današnji novinarski konferenci iniciative pa so opozorili, da se zelo diskriminatorno omejuje število otrok, ki imajo pravico do sofinanciranja obiskovanja zasebnega vrtca, saj bo lahko v zasebnem vrtcu subvencioniranih samo toliko otrok, za kolikor bo imel določen zasebni vrtec na dan sprejetja zakona sklenjenih pogodb s posameznimi občinami, hkrati pa bodo do sofinanciranja upravičeni samo otroci iz tistih občin, s katerimi ima zasebni vrtec na dan sprejetja tega zakona sklenjeno pogodbo.
Na ministrstvu še preučujejo pripombe
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so za STA navedli, da se na posamezne očitke v tem trenutku še ne morejo odzvati, saj trenutno intenzivno preučujejo pripombe oziroma predloge zainteresirane javnosti, prav tako pa še vedno poteka medresorsko usklajevanje zakonskega predloga. Predložitev predloga novele v obravnavo na vladi načrtujejo v aprilu.
Ob tem so pojasnili, da je trenutni predlog zakona nastal tudi na podlagi posvetov z vsemi ključnimi deležniki in z namenom krepitve kakovostne javne mreže vrtcev. "Reprezentativna združenja občin poleg tega že dalj časa opozarjajo na določbo 34. člena zakona o vrtcih, ki omogoča, da zasebnemu vrtcu za vsakega posameznega vključenega otroka pripada delež 85 odstotkov iz občinskih proračunov, če vrtec izpolni zakonske pogoje. Občina pri odločanju o financiranju zasebnega vrtca nima nobene pristojnosti in je zato takšen položaj v nasprotju z lokalno samoupravo, ki določa izvirne pristojnosti občin, med katerimi je tudi zagotavljanje javne službe na področju predšolske vzgoje," so navedli.
Po navedbah ministrstva v noveli predlagana sprememba ne bo imela finančnih učinkov za občine, ki že zdaj financirajo zasebne vrtce, novoustanovljeni zasebni vrtci pa po predlogu do takšnega financiranja ne bodo upravičeni.
V Sloveniji 108 javnih vrtcev in 94 zasebnih
Na vprašanje, koliko javnih sredstev se letno nameni za vrtce s koncesijo in koliko za zasebne vrtce s pravico do financiranja iz proračunov občin, so odgovorili, da so podatki o višini javnih sredstev, ki se zagotavljajo vrtcem iz občinskih proračunov, razvidni iz zaključnih računov občin, ki morajo biti javno dostopni.
Navedli pa so, da je v Sloveniji 108 javnih vrtcev, 210 osnovnih šol ima v svoji sestavi enoto ali enote vrtcev. Zasebnih vrtcev je 94, od tega 24 s koncesijo, ena koncesija pa je podeljena vzgojno-varstveni družini.
Na dan 1. april 2025 je bilo v Sloveniji v vrtce vključenih 87.941 otrok, od tega 5238 v zasebne, kar predstavlja 5,96 odstotka. V vrtce s koncesijo (brez podatka za vzgojno-varstveno družino) je bilo vključenih 1892 otrok, kar je 36,12 odstotka otrok, vključenih v zasebne vrtce in 2,15 odstotka vseh vključenih otrok v vrtce.
Zasebni vrtci po navedbah ministrstva delujejo v 51 slovenskih občinah. Od tega so vrtci s koncesijo prisotni v 17 občinah, v občini Grosuplje jih je pet, v Kranju pa trije.
Kot so še pojasnili na ministrstvu, je bilo med letoma 2011 in 2018 povprečno ustanovljenih osem zasebnih vrtcev na leto, v letih 2019–2024 pa povprečno dva nova zasebna vrtca na leto. Medtem sta se v letih 2010–2019 od eden do dva vrtca na leto ukinila, v letih 2020 in 2021 pa trije na leto.
Navedli so še, da je javni vrtec trenutno prisoten v vsaki občini, vendar lahko zaradi premajhnega števila otrok v posameznem šolskem letu vrtec tudi ne deluje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje