Delitev dobička je dobra, toda ali mora biti obvezna? Foto: Thinkstock
Delitev dobička je dobra, toda ali mora biti obvezna? Foto: Thinkstock

Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je dejal, da bo dopolnjeni predlog zakona poenostavil postopke in uvedel davčne olajšave tako za družbo kot za zaposlene. Podjetjem se bo izplačani dobiček v celoti štel za davčno priznan odhodek, družbi pa za izplačilo dela dobička ne bo več teba plačati socialnih prispevkov. Pri izplačanem delu dobička zaposlenim se bo dohodek iz delovnega razmerja štel le v višini 50 odstotkov tega dohodka.

Do zdaj je bilo zanimanja za delitev dobička malo, saj so se za ta korak odločili le v okoli 24 družbah. Tudi zaradi tega je odbor za gospodarstvo sprejel dopolnilo, ki so ga vložili SD, DeSUS, SNS ter nepovezana poslanca Franc Žnidaršič in Vili Rezman. Skladno z dopolnilom se mora ob odločitvi skupščine družbe, da razdeli več kot 25 odstotkov bilančnega dobička, del tega zneska obvezno nameniti delavcem.

Podporo predlogu so že napovedali v poslanskih skupnah SD-ja, DeSUS-a, SLS-a in SNS-a. V Zaresu so povedali, da so glede vprašanja prostovoljne ali obvezne delitve dobička tudi sami razdeljeni, v LDS-u pa menijo, da obvezna delitev za delavce ni koristna. Obvezni delitvi nasprotujejo tudi v SDS-u.

SDS: Delitev naj bo obvezna v državnih podjetjih
Andrej Vizjak
(SDS) je pozdravil spremembo, a opomnil, da pred pripravo predloga zakona vlada ni naredila ustrezne analize, ki bi pokazala slabosti prejšnjega zakona, sprejetega leta 2008. "Zadržani smo do tega, da se mora del dobička deliti obvezno. Vsaka prisila do lastnikov kapitala zmanjšuje konkurenčnost slovenskega gospodarstva," je opozoril. Bi pa vlada po njegovih besedah morala sprejeti usmeritev o obvezni delitvi dela dobička v državnih podjetjih. SDS tako predlaga dopolnilo, da morajo del dobička obvezno deliti družbe, v katerih ima država neposredno ali posredno več kot 10-odstotni delež.

Bojan Kontič (SD) pa je poudaril, da ne gre za dodatno obdavčitev podjetij. "Če se investitorji odločijo, da bodo dobiček namenili v razvoj in ga bodo medse razdelili manj kot 25 odstotkov, nimajo obveznosti razdelitve dobička tudi med delavce," je dejal in dodal, da si vlagateljev, ki želijo s poceni delovno silo na hitro ustvariti dobiček in ga odpeljati iz Slovenije, ne želijo.