Kot so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za obrambo, so takoj, ko se je pojavil sum nepravilnosti na področju vzdrževanja in nabave rezervnih delov za terenska, kombinirana in tovorna vozila, pristojne službe ministrstva začele preiskavo ter o tem obvestile načelnika generalštaba Slovenske vojske generalmajorja Roberta Glavaša in ministra za obrambo Mateja Tonina.
Minister je odredil revizijo in notranjerevizijska služba ministrstva je opravila pregled obvladovanja tveganj in skladnosti na področju vzdrževanja in nabave rezervnih delov za terenska, kombinirana in tovorna vozila proizvajalcev Mercedes-Benz, Puch, Unimog in Pinzgauer v letih od 2019 do vključno 2021.
Škoda znaša vsaj 1,2 milijona evrov
Na ministrstvu so po končani reviziji pregledali še vsa izplačila pogodbenemu partnerju in ugotovili, da znaša škoda, ki je nastala ministrstvu, približno 1,2 milijona evrov, so navedli na ministrstvu in dodali, da je Slovenska vojska v povezavi s primerom sprožila nekaj disciplinskih postopkov.
Ministrstvo za obrambo je nato na začetku maja na državno odvetništvo posredovalo relevantno dokumentacijo za morebitno sprožitev odškodninskega zahtevka. Izsledki revizije bodo priloga kazenski ovadbi, ki jo sestavlja sektor kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana. Po dozdajšnjih ugotovitvah so se nepravilnosti dogajale v časovnem razdobju prejšnjega in zdajšnjega mandata, so na ministrstvu še zapisali v sporočilu za javnost.
Pregledovali račune družbe Autocommerce
Portal Necenzurirano je spomnil, da je o sumih nepravilnosti in domnevni preprodaji rezervnih delov za tovorna in osebna vozila znamke Mercedes že oktobra lani poročal Reporter. Takrat so po poročanju portala revizorji že začeli pregledovati 154 računov v skupni vrednosti skoraj 585.000 evrov, ki jih je Slovenski vojski med letoma 2019 in 2021 izdala družba Autocommerce.
Ugotovili so, da je bila več kot polovica tega denarja, dobrih 315.000 evrov, porabljena za nadomestne dele in storitve, ki niso primerni za servisirana vozila. Za toliko denarja sta bila torej oškodovana ministrstvo za obrambo in Slovenska vojska, je navedel portal in dodal, da je revizija poleg tega odkrila številne nepravilnosti na vseh ravneh.
Med drugim revizorji ugotavljajo sum ponarejanja podpisa, naročanje vzdrževalnih del in menjave delov vozil, ki niso bili predmet osnovne pogodbe o vzdrževanju, pa tudi izginotje rezervnih delov iz skladišč. Kot ocenjujejo revizorji, so odpovedali sistemi nadzorov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje