Slovenija je sicer ena izmed držav z boljšo pravno-formalno ureditvijo glede enakosti spolov, vendar je resničnost pogosto drugačna. Ženske se namreč še vedno spoprijemajo z neenakostjo in spolnim nadlegovanjem na različnih področjih vsakdanjega življenja, med drugim tudi na trgu dela, v izobraževalnih in zdravstvenih ustanovah ter med štirimi stenami lastnih domov, je opozorila direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač.
Mojca Lukan, članica programskega odbora Inštituta, pravi, da je v Sloveniji na zakonodajni ravni enakopravnost na visoki ravni, a "večji problem so neformalne družbene prakse omejevanja pravic žensk in napadi na njihove reproduktivne pravice. Zgodbe, ki smo jih prejeli, kažejo, da se na spolno nadlegovanje pogosto niso odzvale osebe, ki so bile žrtvam najbližje. Treba je povečati našo občutljivost na tako nadlegovanje."
Po vzoru ameriškega gibanja
Inštitut s kampanjo sledi vzoru ameriškega gibanja #metoo, ki so ga spodbudila razkritja o spolnem nadlegovanju ameriških filmskih zvezdnic. Ob tem so sicer poudarili, da njihova kampanja ne temelji na zgodbah elite, temveč na vsakdanjih izkušnjah navadnih ljudi.
Prejšnji mesec je inštitut vzpostavil tudi spletno stran www.jaztudi.si, kjer lahko žrtve nadlegovanja svoje zgodbe delijo prek anonimnega obrazca.
"Na podlagi prejetih zgodb bomo v dveh mesecih pripravili poglobljeno analizo in proučili, v kakšni obliki se spolno nadlegovanje in nasilje pojavljata v Sloveniji. S tem bomo določili tudi področja življenja, kjer se te dve obliki vedenja najpogosteje pojavljata," je povedala Nika Kovač.
Organizacija si ob mednarodnem dnevu žensk med drugim prizadeva tudi za zagotovitev socialne varnosti, dosledno upoštevanje svobodne izbire o odločanju otrok, ureditev pravnega priznanja spola in anonimni obrazec za prijavo spolnega nadlegovanja na policiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje