Kot je na novinarski konferenci opozorila poslanka opozicijske stranke NSi Vida Čadonič Špelič, se nasilje v jugovzhodni Sloveniji in tudi drugje po državi stopnjuje, z napadom na policiste v Kočevju pa je po njeni oceni dogajanje doseglo vrhunec. "Sama živim v Novem mestu in zelo dobro poznam občutke ljudi. Ljudje niso več samo razočarani, zdaj so jezni in pričakujejo tisto osnovno, kar jim pripada po ustavi – varnost. In to varnost jim mora zagotoviti vlada," je dejala poslanka.
Ob tem je izpostavila predvsem problematiko mladostniškega prestopništva, ki je po njenih opozorilih "v porastu tudi drugje po Sloveniji in žal se ne glede na etnične pripadnosti to nasilje širi". Poudarila je, da mlajši mladoletnikom, starim od 14 do 16 let, ne more biti izrečena kazen mladostniškega zapora, saj je zanje ne glede na vrsto kaznivega dejanja možna samo vzgojna kazen. "Torej nekaj kar očitno ne deluje in tega se mladoletniki zavedajo," je opozorila.
"Kar opažamo na Dolenjskem, kjer živim, se tega zavedajo tudi starši mladoletnikov, tukaj pa mislim na Rome in da ti otroci so navsezadnje potem tudi žrtve svojih staršev, ker jih pošiljajo, da namesto njih ne samo prosjačijo, kar je bilo včasih tako imenovano delo teh ubogih romskih otrok, ampak zdaj tudi izvršujejo tatvine, se znašajo nad večinskim prebivalstvom, posebno starejši so ogrožen," je opozorila.
"Zato je prav, da bi, kot je bilo že davno obljubljeno, spremenili kazenski zakonik," je poudarila Čadonič Špelič in dodala, da so zato, ker vlada ni ukrepala, predlog spremembe kazenskega zakonika pripravili sami.
Zapor bi bil s spremembami možen tudi za mlajše mladoletnike
V NSi-ju tako predlagajo, da bi bilo mlajšim mladoletnikom, starim od 14 do 16 let, ki jim je po trenutni zakonodaji ne glede na vrsto kaznivega dejanja, ki ga zagrešijo, nemogoče odrediti mladoletniški zapor, možno ta ukrep izreči, če bi zagrešili kazniva dejanja, za katera so po kazenskem zakoniku za odrasle osebe zagrožena tri leta zaporne kazni. Kot je pojasnila poslanka, gre za dejanja, kot so kraje, vlomi, nasilništvo, poškodovanje tujih stvari ter denimo napad na uradno osebo.
Spremembe predlagajo tudi za starejše mladoletnike, stare od 16 do 18 let. "Za te je bil predviden po trenutnem kazenskem zakoniku mladoletniški zapor le v primeru, če so storili kaznivo dejanje, za katero je zagrožen zapor pet let ali več, to pa so denimo uboj, hude telesne poškodbe. Če so kradli, razbijali, delali vandalizem, grozili ljudem oz. tudi če so jih poškodovali, tudi za njih enostavno ni bil predviden pripor," je pojasnila Čadonič Špelič.
Zato v NSi-ju predlagajo, da bi bil za starejše mladoletnike pripor oz. mladostniški zapor možen že v primeru, če bi storili kaznivo dejanje, za katero je predvideno eno leto zaporne kazni, denimo povzročitev telesnih poškodb, kraje, odtujitve, delanje škode na tujih stvareh itd. Za kazniva dejanja, za katera je mogoče izreči kazen zapora do 30 let, pa bi se po predlogu mladostniku lahko še vedno izreklo le do 10 let zapora.
V NSi-ji prepričani, da bi spremembe zmanjšale mladostniško nasilništvo
Poslanka je poudarila, da se morajo mladostniki zavedati, da bodo kaznovani, če bodo storili kazniva dejanja. "Mi smo prepričani, da bi ta zakon doprinesel k zmanjšanju mladoletniškega nastliništva, predvsem bi pa tudi starši razmislili, kdaj bodo pošiljali svoje otroke v ogenj, torej v kriminal," je dejala. V NSi-ju zato pričakujejo, da bo vlada poskušala upoštevati predloge, ki so po besedah Vide Čadonič Špelič "praktični, naravnani v zaščito oziroma varnost ljudi in povzemajo tudi prejšnje predloge županov, ki najbolj vedo, kako se živi na tem delu".
"Od vseh politikov pričakujemo, da bodo prenehali iz Ljubljane soliti pamet nam, ki živimo z Romi, prenehali prihajati s čudežno besedo sistemski ukrepi, ki jih ni od nikjer, in bodo poslušali nas, ki z Romi živimo, smo živeli in si želimo tudi v prihodnje, ne samo živeti, ampak tudi souživat. To si želimo tako večinsko prebivalstvo kot tudi Romi in mislim, da si to tudi zaslužimo," je še poudarila opozicijska poslanka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje