NSi je vložil kopico zakonodajnih predlogov, ki načenjajo težave romske skupnosti. Foto: BoBo
NSi je vložil kopico zakonodajnih predlogov, ki načenjajo težave romske skupnosti. Foto: BoBo

K temu so jih spodbudile tudi nedavne grožnje zaposleni v metliškem centru za socialno delo. Na novinarski konferenci je poslanka in podpredsednica NSi-ja Vida Čadonič Špelič spomnila, da imata Dolenjska in Bela krajina z romskimi tematikami velike težave. "Zaradi tega smo dolžni ljudem dati upanje, da se bodo enkrat začeli ti problemi reševati," je dejala poslanka.

Sveženj šestih predlogov novel, ki so jih vložili prejšnji teden, po besedah Čadonič Špelič pomeni, da se bodo končno začeli ukvarjati s pravicami otrok Romov, ne le s pravicami njihovih staršev do denarne pomoči. "Če kdo reče, da smo nestrpni, bom rekla, da smo nestrpni do kriminala. Ne želimo več, da so ljudje ustrahovani, in ne želimo, da se otroci rojevajo v družine, kjer nimajo prihodnosti," je pojasnila poslanka.

NSi je zato vložil predlog novele zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, s katerim želijo otroški dodatek upravičencem namesto v denarju dodeliti v materialni obliki, če njihov otrok iz neopravičljivih razlogov ne obiskuje pouka.

Socialnovarstveni prejemki

Hkrati so vložili predlog novele zakona o socialnovarstvenih prejemkih, s katerim bi denarno socialno pomoč za tri mesece spremenili v materialno pomoč, če otrok upravičencev iz neopravičljivih razlogov ne obiskuje pouka ali če imajo upravičenci dolg do javnih služb, denimo komunale.

Pripravili so tudi spremembe kazenskega zakonika, v katerem predlagajo širitev možnosti za izrekanje kazni mladoletniškega zapora.

Vložili so tudi predlog novele zakona o voznikih, v katerem predlagajo, da lahko vozniški izpit opravijo le osebe, ki so končale vsaj 7. razred osnovne šole.

Prav tako so vložili predlog novele zakona o urejanju trga dela, v katerem predlagajo, da brezposelni, ki po šestih mesecih na zavodu za zaposlovanje ne bi sprejeli dela, ne bi bili več upravičeni do socialne pomoči.

Osnovna šola

Poslanska skupina NSi-ja je vložila tudi predlog novele zakona o osnovni šoli, s čimer bi šolam ob težjih ali ponavljajočih se kršitvah učenca omogočili izrek dodatnih vzgojnih ukrepov.
Na vložitev zakonodajnega svežnja NSi-ja se je danes za medije odzvala tudi vodja poslanske skupine Gibanja Svoboda Nataša Avšič Bogovič. Dejala je, da gre pri vložitvi za "hinavščino", poleg tega njihovi predlogi niso ustavno vzdržni.

Koalicija namreč po besedah poslanke Avšič Bogovič pripravlja zakonodajo na področju romskih vprašanj, ki bo vsak čas v proceduri. Meni tudi, da so rešitve dobre, z njimi pa so seznanjeni tudi lokalni predstavniki NSi-ja.

Vlada je med drugim pripravila novelo zakona o financiranju občin, ki predvideva spremembe pri načinu sofinanciranja občin z evidentiranimi romskimi naselji. Po novem bi morale občine vladnemu uradu za narodnosti poročati o porabljenih sredstvih za te namene v preteklem letu. Čadonič Špelič meni, da je država s to novelo pokazala, da "občinam ne zaupa". Tiste z romskimi naselji že tako veliko vlagajo v življenjske razmere Romov, s čimer se poslanka strinja, istočasno je poudarila, da morajo vsi prebivalci spoštovati zakonodajo, med drugim z obiskovanjem šole.

Lani jeseni predloge NSi-ja zavrnili

DZ je lani jeseni že zavrnil sveženj zakonskih predlogov NSi-ja, povezanih z romskimi vprašanji. Z več novelami oziroma dopolnitvijo zakonov so v NSi-ju želeli preprečiti nasilje v šolah in omejiti zlorabe socialnih transferjev, med drugim tako, da bi socialne transferje vezali na otrokovo obiskovanje šole.