Zapis predsednika SDS-a Janeza Janše na družbenem omrežju Twitter: "Na neki FB strani javne hiše ponujajo poceni usluge odsluženih prostitutk Evgenije C in Mojce PŠ. Eno za 30 evrov, drugo za 35 evrov. #ZvodnikMilan, " je naletel na številne ogorčene odzive.
Zapis so obsodili tudi obe novinarski organizaciji v Sloveniji, mednarodne novinarske organizacije ter Platforma Sveta Evrope za zaščito novinarstva in novinarjev. Prav tako so ga obsodili na Radioteleviziji Slovenija pa tudi v nekaterih političnih strankah.
Omenjeni zapis bo vsebina petkove razprave na parlamentarnem odboru za kulturo. Sejo so zahtevali poslanci koalicijskih SMC-ja, DeSUS-a in SD-ja, ki Janšev zapis razumejo kot nedopusten politični pritisk na svobodo novinarskega dela.
Kulturni odbor namerava obsoditi verbalne napade kot obliko političnega pritiska na delovanje novinarjev, pa tudi pritisk na delovanje medijev nasploh. Poleg tega naj bi javne funkcionarje pozval, naj se vzdržijo vseh dejanj, ki predstavljajo nespoštljivo komunikacijo in nedopusten pritisk na svobodo novinarskega dela. Opozorili bi tudi na pomen objektivnega in nepristranskega novinarskega poročanja, predsedniku DZ-ja pa predlagali, da ob naslednji prenovi poslovnika DZ-ja vanj vključi tudi etični kodeks poslancev.
Na sejo so med drugim vabljeni tako Janša kot novinarka TV Slovenija Eugenija Carl in urednica dnevnoinformativnih oddaj na televiziji Mojca Šetinc Pašek, ki ju je omenil v omenjenem tvitu.
Dvojna merila levega pola
SDS meni, da gre v omenjenem primeru za svobodo govora, in njegovi poslanci so že zahtevali sklic seje komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, ki jo vodi poslanska SDS-a Eva Irgl.
Poslanci SDS ob tem poudarjajo, da mora demokratična in strpna družba svojim državljanom dopustiti svobodno izražanje in zagovarjanje raznolikih stališč, tudi kritičnih, čeprav se komu zdijo neprimerni. "Takšna družba mora vztrajati pri izhodišču, da je izražanje in zagovarjanje stališč svobodno in varovano. V primerih, ko stališča in ideje posameznika posegajo v pravice drugih posameznikov, pa mora družba oziroma država to svobodo omejiti in zavarovati pravice posameznika," so zapisali.
Po njihovem mnenju se v Sloveniji na tem področju srečujemo z dvojnimi merili, ki se "vse prevečkrat odvijajo na strani levega političnega pola". Levica vse, kar ni v skladu z njihovim mnenjem, preprosto označi za žaljiv ali sovražen govor, so prepričani v SDS-u, kjer opozarjajo, da se na ta način drugače mislečim poskuša omejiti pravico do svobode govora ali pa nad njimi izvajati pritisk za utišanje kritične misli.
SDS: Izkrivljeno poročanje RTV Slovenija
Ob tem so opozorili na izkrivljeno poročanje medijev, pri čemer v zadnjem času prednjači RTV Slovenija, ter opozorili na poročanje novinarke TV Slovenija Eugenije Carl, ki je v prispevku nekatere vidne člane SDS-a povezala s skrajnimi nestrpnimi ideologijami in gibanji. Pri tem Carlova ni pojasnila, da lahko posameznika v določeno skupino na Facebooku včlani tretja oseba, ne da bi dal za to soglasje oziroma sploh vedel za to.
Komisiji za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti so predlagali nekaj sklepov, med drugim naj bi obsodila vsakršno omejevanje in preprečevanja uresničevanja svobode govora ter obsodila "manipulativno in lažnivo poročanje nekaterih novinarjev". Varuhinjo človekovih pravic pa bi pozvali, da v primerih omejevanja svobode govora ukrepa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje