Na seznamu, ki je bil objavljen v uradnem listu, je 577 podjetij, v katerih imajo državni funkcionarji ali njihovi družinski člani lastniške ali upravljalske deleže.
Po napovedih predsednika komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa se bo seznam še podaljšal, saj bodo nanj uvrščene tudi družbe, povezane z osebami, ki niso funkcionarji, vendar pa odločajo v postopkih javnega naročanja. Mednje sodijo tudi ravnatelji šol in direktorji zdravstvenih domov.
Funkcionarji morajo posredovati stanje
Zakon o preprečevanju korupcije, ki je bil sprejet lani poleti, določa, da zavezanci za javna naročila ne smejo poslovati s poslovnimi subjekti, v katerih je funkcionar oz. njegov družinski član posredno ali neposredno imetnik več kot 20 odstotkov lastniških ali upravljalskih pravic.
Izjemo predstavljajo le naročila majhne vrednosti, če je ocenjena vrednost posamičnega ali mesečnega naročila manjša od ene dvanajstine vrednosti, določene v zakonu o izvrševanju državnega proračuna.
V skladu z zakonom morajo vsi funkcionarji komisiji posredovati podatke o svojem premoženjskem stanju, saj komisija na ta način pridobi podatke o tem, v katerem podjetju imajo funkcionarji in njihovi družinski člani upravljalske in lastniške pravice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje