Branimir Štrukelj iz Sindikata vzgoje in izobraževanja je za MMC povedal, da je financiranje zasebnega šolstva, ki velja v Sloveniji, popolnoma sprejemljivo, zato nasprotuje povišanju financiranja na 100 odstotkov. Zasebne šole bodo namreč imele na voljo tudi sredstva zasebnega ustanovitelja. Ob tem Štrukelj dodaja, da ne nasprotuje zasebnim šolam, saj so potrebno dopolnilo javnim. Ne nasprotuje niti financiranju zasebnih šol z davkoplačevalskim denarjem, nasprotuje pa spremembam, ki bi siromašile javno šolstvo in vplivale na zniževanje njegove kakovosti.
MŠŠ: Vsebinska in strokovna popestritev
Na ministrstvu za šolstvo in šport so se za 100-odstotno financiranje programa zasebnih šol odločili, ker je treba omogočiti možnost nastajanja različnih zasebnih programov izobraževanja. Ker so bili nekateri zasebni programi do zdaj financirani 85-odstotno, drugi pa 100-odstotno, nameravajo s spremembami zakona to neenakost odpraviti. S poenotenjem financiranja pa se bo šolam prepovedalo zaračunavanje šolnin, s čimer naj bi se preprečilo tudi morebiten elitizem in socialno neenakost otrok, kar predlogu sprememb očitajo mnogi.
Zasebne šole po mnenju strokovnjakov na ministrstvu ne bodo ogrožale zaposlitev učiteljev v javnih šolah, saj naj bi se plače zaposlenih v zasebnih šolah, ki financiranje iz javnih sredstev oblikujejo na isti način kot plače učiteljev v javnih šolah. Če se zasebna šola ne bi držala teh določil, se ji ukine državno financiranje.
SVIZ: Javno šolstvo je prioriteta
Branimir Štrukelj je poudaril, da je naloga države najprej zagotoviti kakovostno, vsem enako dostopno javno šolstvo in hkrati zagotavljati pogoje za razvoj zasebnega šolstva. Od leta 1996 so zakonski pogoji za razvoj zasebnega šolstva zagotovljeni. Odločitev o tem, v kolokšni meri ga bo financirala, pa je slej ko prej politična, je dodal.
Ana Mušič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje