Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Božo Predalič je v uvodu poudaril, da predlog ureja pravno podlago za delno povrnitev stroškov obmejnim občinam, nastalim zaradi povečanega nadzora državne meje. Ob tem je spomnil, da so nezakonite migracije stalnica že vse od leta 2015. "Glede na razmere in negotovo varnostno stanje v svetu je pričakovati, da bodo poskusi nezakonitih prehodov meja najmanj ostali ali se celo stopnjevali. Le predanemu in zagnanemu delu policije in vojske se lahko zahvalimo, da ostajajo migracije v nadzorovanem obsegu," je poudaril Predalič.
Nataša Sukič iz Levice se s Predaličem ni strinjala. Po njenem mnenju želi vlada s predlogom novele zakona ubiti dve muhi na en mah, ustvarjati prostor za širjenje protibegunske kampanje in podkupovati občine, "predvsem tam, kjer ima največja koalicijska stranka največje interese", je poudarila. Po mnenju Sukič so obmejne občine precej bolj kot s patruljami vojske in policije obremenjene s trumami turistov, ki se valijo proti Hrvaški ali v nasprotni smeri. "Vemo tudi, da trenutno ni begunske krize. Bila je pred leti, pa takrat občine niso dobile nobenega dodatka," je spomnila Sukič in napovedala, da bo glasovala proti noveli zakona.
Član poslanske skupine DeSUS-a Robert Polnar je spomnil, da predlog novele vsem obmejnim občinam za škodo zaradi povečanega nadzora državne meje letno skupno prinaša 2,5 milijona evrov. Po njegovem mnenju je to le simbolna gesta države, od katere obmejne občine ne bodo imele velikih koristi, temveč bodo morale večji del stroškov za vzdrževanje oziroma sanacijo nastale škode prevzeti same.
Da gre za simbolno gesto države, so se strinjali tako člani odbora iz vrst koalicije kot iz vrst opozicije. "Če gre za interes države in varovanje državne meje, je prav, da lokalna skupnost dobi te stroške povrnjene," je poudaril Predrag Bakovič iz SD-ja in napovedal podporo predlogu zakona. Andrej Černigoj iz NSi-ja se je strinjal s Predaličem, da težava migracij v obmejnih občinah ne bo izginila. Predlog dopolnitev podpira, tudi zato, ker se občani in občanke v obmejnih občinah ob prisotnosti policije in vojske počutijo varnejše, je poudaril.
Predlog dopolnitev zakona o nadzoru državne meje je podprla tudi komisija državnega sveta za državno ureditev.
Člani odbora pa sicer na današnji seji niso podprli predloga, da se s spremembami zakona o ustanovitvi občin Brežicam podeli status mestne občine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje