V SMC-ju poudarjajo, da odločitev ustavnega sodišča ne pomeni še končne odločitve o Janševem mandatu. Namestnica vodje poslanske skupine stranke Lilijana Kozlovič ob tem sporoča, da gre za zahtevno vprašanje, o katerem je treba še odločati. Prav pa je, da je ustavno sodišče tisto, ki reče končno besedo, če se poslanci morda zmotijo, ocenjuje poslanka.
Po njenih besedah si v največji poslanski skupini želijo, da bi v vseh vprašanjih, pri katerih že v izhodišču ni pričakovati soglasja, le-tega našli. Tako upajo, da bo odločitev ustavnega sodišča, ki jo bodo sicer spoštovali, jasno odgovorila, kako ravnati v konkretnem primeru. "Vsekakor pa je trenutna odločitev in s tem tudi odgovornost na ustavnem sodišču," je dodala L. Kozlovič.
Han: Ustavno sodišče nagnjeno na desno
"Danes je zopet dokazano, da pravo in razum ne hodita po isti poti, a živimo v Sloveniji," je glede odločitve ustavnega sodišča dejal vodja poslanske skupine SD-ja Matjaž Han. Priznal je, da bi moder politik danes rekel, da ustavnega sodišča ne komentira, a meni, da je včasih treba reči bobu bob. Ustavno sodišče je po njegovem mnenju še enkrat pokazalo, "da je kot stolp v Pisi - nagnjen zelo na desno".
Odločitev sodišča o Janševem mandatu sicer še ni končna, a po Hanovem mnenju lahko predvidevamo, da mu bodo ustavni sodniki mandat tudi dokončno vrnili. V tem primeru bo zaradi odločitve glede prenehanja Janševega mandata prevzel svoj del odgovornosti pred svojimi volivci, je zagotovil. A če bi bilo treba odločati še enkrat, bi glasoval enako, je dodal.
Möderndorfer: US naj razmisli o svojih odločitvah
Težko je živeti v državi, kjer toliko časa porabimo za razmišljanje, ali zapornik sodi v parlament ali ne, pa meni vodja poslanske skupine ZaAB-a Jani Möderndorfer.
Möderndorfer meni, da je prišel čas, da ustavno sodišče resno razmisli o svojih odločitvah. Kot je dejal, je v preteklosti že odločilo o referendumih, kjer se je odločalo o človekovih pravicah, spreminjali so imena ulic, ustanavljali občine, to pot pa se morajo še odločiti, ali bodo dokončno vrnili zapornika v parlament.
Po njegovem mnenju se zdaj ne more ustanoviti komisija za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb. "Bo pa morala koalicija resno razmisliti, kaj sploh še počne," je dodal.
ZL: Zavlačevanje bo še trajalo
Tudi v ZL-ju so že na začetku mandata pozivali k temu, da se stvar razreši. "Koalicija in DZ sta omahovala dobre tri mesece, kot vse kaže, pa bo zavlačevanje in omahovanje trajalo še na ustavnem sodišču," je dejal poslanec ZL-ja Matej T. Vatovec.
To zadevo bi bilo treba po njegovih besedah rešiti, saj Janša ostaja zapornik in kot tak ne sodi v poslanske klopi. "Če bodo s takim tempom nadaljevali, bo tega mandata prej konec," je dejal poslanec Vatovec.
NSi: Politiki morajo nositi posledice
V poslanski skupini NSi-ja so spomnili, da so že pred samim odvzemom mandata Janši opozorili na spornost takšnega dejanja, zato so kot edina parlamentarna stranka glasovali proti odvzemu mandata.
"Vsak politik mora ravnati v skladu z ustavnim redom in obenem tudi nositi posledice ter odgovornost za lastna politična dejanja. Odločitve sodišč je potrebno spoštovati," so še zapisali v NSi-ju.
DeSUS brez komentarja
V Desusu odločitve ustavnega sodišča spoštujejo in jih ne komentirajo, pa je dejal vodja poslancev Desusa Franc Jurša.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje