To pomeni, da morajo biti v teh stavbah odslej vgrajeni delilniki stroškov. Pri delilnikih gre za dva tipa naprav. Kjer toplota v stanovanje pride po eni cevi, se na njo privije t. i. kalorimeter, v stanovanjih, kamor toplota prihaja po več ceveh, pa se na vsak radiator pritrdi razdelilnik. Razdelilnik (ti morajo biti pritrjeni na vse radiatorje v stanovanju), stane med 30 in 40 evri, medtem ko je treba za kalorimeter odšteti 300 evrov in več.
Vgradnja delilnikov stroškov toplote je po energetskem zakonu obvezna. Zakon za lastnika stanovanja, ki ne bo imel vgrajenih delilnikov stroškov toplote, sicer določa kazen 200 evrov.
Za nabavo in vgradnjo delilnikov se lahko uporabijo sredstva rezervnega sklada, ob določenih pogojih pa se lahko pridobijo tudi nepovratna sredstva Eko sklada in Slovenskega okoljskega javnega sklada.
Poleg merilnih naprav za delitev stroškov po porabi ministrstvo za gospodarstvo priporoča tudi vgradnjo termostatskih ventilov, priporočljivo pa je tudi hidravlično uravnotežiti ogrevalni sistem in preveriti delovanje centralne regulacije ogrevalnega sistema. S temi ukrepi se lahko poraba energije za ogrevanje zmanjša za od 20 do 30 ali celo več odstotkov.
Več informacij o delitvi in obračunavanju stroškov po dejanski porabi je na voljo na spletni strani akcije Plačam, kolikor porabim www.delitevstroskov.si.
V večstanovanjskih stavbah ogrevanje po dejanski porabi plačuje 42 odstotkov vprašanih, medtem ko 48 odstotkov te stroške plačuje na pavšal, je pokazal tretji val raziskave energetske učinkovitosti Slovenije REUS 2011, v kateri je sodelovalo 1.021 gospodinjstev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje