Odločitev so poslanske skupine SDS, NSi in SNS sprejele potem, ko so porabile odmerjeni čas za razpravo.
Po odločitvi večine poslanskih skupin, da to točko dnevnega reda vendarle konča, pa so dvoranozapustili tudi poslanci SLS-a. DZ je tudi po odhodu opozicijskih poslancev nadaljeval zasedanje ter po koncu razprave na predlog matičnega odbora za notranjo politiko sprejel dva sklepa, s katerimi je zavrnil vse opozicijske navedbe in jih ocenil kot škodljive ter neutemeljene.
Vladna koalicija je sicer v razpravi zavrnila očitke opozicije o korupciji in klientelizmu v vladajoči politiki in podjetjih v državni lasti. Janez Janša (SDS) je kot prvopodpisani pod zahtevo skupine poslancev za sklic izrednega zasedanja poudaril, da ima opozicija dokaze o priviligiranju nekaterih podjetij, ki jih obvladuje vladni LDS.
Predstavniki koalicijskih LDS-a, ZLSD-ja in DeSUS-a ter vlade pa menijo, da opozicija ni predstavila dokazov, s katerimi bi utemeljila domnevno korupcijo v vrhu slovenske politike, zato gradivo zavračajo kot neutemeljeno in celo zlonamerno.
Zavrnjeno poročilo Keleminove komisije
DZ je na izredni seji zavrnil poročilo preiskovalne komisije, ki je ugotavljala odgovornost pri prodaji in nakupu električne energije. Parlamentarna večina je zavrnila vse sklepe, ki jih je predlagala komisija pod vodstvom poslanca SDS-a Branka Kelemine.
Namesto tega je na predlog treh poslanskih skupin koalicije z 49 glasovi za in sedmimi proti sprejela sklep o zavrnitvi poročila, ker preiskovalna komisija ni celovito obravnavala poslovanja elektroenergetskega sistema Slovenije. Komisija, ki je ugotovila, da je bilo slovenskemu elektrogospodarstvu med letoma 1998 in 2000 povzročeno za več kot 14 milijard tolarjev gospodarske škode, je napačno razlagala uredbo o gospodarskih javnih službah prenosa glede možnosti prodaje viškov električne energije, uporabila pa je napačne. DZ je komisiji predlagal, naj popravi in dopolni poročilo.
Poslanci SDS-a in NSi-ja so sejo protestno zapustili, ker jim niso podaljšali časa za razpravo.
Dohodninski zakon potrjen
Državni zbor je dokončno potrdil zakon o dohodnini, na katerega je državni svet aprila izglasoval odložilni veto. Zanj je glasovalo 49 poslancev, proti pa jih je bilo 24. DS je uveljavitvi zakona nasprotoval zaradi nestrinjanja z obdavčitvami avtorskih pogodb, sistema olajšav za otroke, ureditve vprašanj, ki zadevajo invalide in invalidske organizacije, ter obdavčenja dohodkov iz kmetijskih in gozdarskih dejavnosti.
Finančni minister Dušan Mramor je te očitke zavrnil in poudaril, da zakon prinaša splošno razbremenitev zavezancev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje