Ministrstvo za kulturo je pripravilo osnutek spremembe zakona o RTV Slovenija, ki so ga neuradno pridobili v nekaterih medijih. Glede na predlog bi del RTV-prispevka razdelili tudi med druge medije: trije odstotki bi bili namenjeni za financiranje javne službe Slovenske tiskovne agencije, pet odstotkov pa za uresničevanje javnega interesa na področju medijev.
Po prvih izračunih bi javni zavod RTV Slovenija s tem izgubil 6,7 milijona evrov.
Iz besedila še izhaja, da bi vlada želela v šestih mesecih od uveljavitve novele zakona o RTV-ju izločiti iz zavoda organizacijsko enoto Oddajniki in zveze. S tem bi RTV prikrajšali še za dodatnih 7,6 milijona evrov. Skupno bi to na letni ravni pomenilo približno 13 milijonov evrov izpada prihodkov, osnutek povzema Radio Slovenija.
Časopis Dnevnik ob tem poroča, da bi bila lahko nameravana izločitev oddajnikov in zvez povezana s krepitvijo televizijske dejavnosti Nova24TV in Planet TV, ki prehajata pod okrilje madžarskega kapitala, povezanega z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom in njegovo stranko Fidesz. Kot je znano, je stranka slovenskega premierja Janeza Janše SDS tesno povezana z Orbanovim krogom, prek katerega Nova24TV, ki je v solastništvu Janše in drugih veljakov SDS-a, tudi prejema denar za delovanje.
Če bo zakon potrjen, to pomeni blokado delovanja RTV-ja
Po prvih ocenah vodstva RTV-ja bi dodatni izpad prihodkov, ki ga predvideva omenjeni zakon, povzročil blokiranje delovanja javne radiotelevizije, poroča Radio Slovenija.
Iz predlaganega besedila zakona ni razvidno, da bi se hkrati spreminjal tudi zakon o Slovenski tiskovni agenciji (STA), še piše Dnevnik. Ta za zdaj določa, da STA, ki je gospodarska družba v lasti države, pridobiva sredstva neposredno iz državnega proračuna. Glede na delež zbranega RTV-prispevka, ki naj bi bil agenciji namenjen, je mogoče predvideti, da bi bila agencija financirana iz novega vira, iz proračuna pa ne.
Lani je RTV Slovenija s prispevkom zbrala skoraj 96 milijonov evrov, kar pomeni, da bi STA-ju pripadlo malo manj kot 2,9 milijona evrov na leto, bi pa lahko še naprej izvajal tudi tržno dejavnost. Iz letnega poročila STA-ja je po pisanju Dnevnika razvidno, da je lani imela agencija skupaj nekaj več kot štiri milijone evrov prihodkov, od tega pa je nekaj več kot polovico zaslužila iz tržne dejavnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje