Predsednik SDS-a Janez Janša je pred začetkom sojenja o zadevi Patria o spornem zapisu na spletni strani stranke, ki so ga mnogi označili za sovražni govor, dejal, da bi morali imeti glede sovražnega govora enaka merila. Po njegovih besedah so sicer na spletni strani Slovenske demokratske stranke izražena različna mnenja, ki niso nujno mnenja stranke. "Do svojega mnenja ima pravico tako Tomaž kot Zoran ali Danilo, in to pravico do izražanja različnih mnenj je treba braniti," je odgovoril na to, zakaj komentarja niso umaknili s spletne strani, čeprav v stranki pravijo, da to ni stališče SDS-a.
Na očitek novinarjev, da je v omenjenem zapisu izpostavljena srbska nacionalnost Zorana Jankovića kot negativna, je odgovoril, da mora biti vsak ponosen na svoj nacionalni izvor. "Če mene nekdo imenuje Slovenec, to zame ni sovražni govor, če nekoga, ki je Srb, nekdo imenuje za Srba, to ni sovražni govor," je pojasnil.
"Pred volitvami ste slišali bivšega predsednika države, ki je dejal, da je SDS nedemokratična stranka, to je zame sovražni govor, tudi za informacijsko pooblaščenko bi moral biti," je Janez Janša komentiral ovadbo informacijske pooblaščenke zaradi zapisa na spletni strani SDS-a in dodal: "V Dnevniku je Tanja Lesničar Pučko objavila izjemno sovražen komentar do SDS-a z veliko stavki sovražnega govora, kjer SDS poimenuje s fašistoidno stranko, ne varuhinja človekovih pravic ne informacijska pooblaščenka se takrat nista oglasili.
Informacijska pooblaščenka ovadila pisca
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar namreč meni, da zapis ločuje med volivci slovenske narodnosti, priseljenci in pripadniki mešanih zakonov z namenom prikaza vodljivosti slednjih. Na tožilstvo je poslala ovadbo zoper pisca besedila in upravljalca spletne strani. "Ker je očitno, da je "volilni poraz" SDS za pisca boleč, je namen njegovega pisanja (pre)usmeriti nejevoljo in nezadovoljstvo velikega dela volilnega telesa na priseljence in pripadnike mešanih zakonov, ki so krivi za volilni izid, kakršen je. V vsem navedenem pa je po mnenju pooblaščenke poleg moralne neprimernosti in nezrelosti najti tudi znake kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti," pravijo v uradu pooblaščenke.
"S slikovitimi opisi iz prispevka, po katerih naj bi bili volivci priseljenci oblečeni v trenirke, imeli s kemičnim svinčnikom na roki zapisano številko, ki jo morajo obkrožiti na glasovnici, hodili v skupinah po 10 in več, pa želijo pri bralcu ustvariti vtis o njihovi manjvrednosti; češ, da jim je tuja slovenska kultura oblačenja (še posebej v nedeljo in na volilni dan), da so neumni, saj si številke, ki naj jo obkrožijo, ne morejo zapomniti."
Potrata: Navedbe kršijo ustavo
Odzivi prihajajo tudi iz politični strank. V SD-ju opozarjajo na nesprejemljivost vsakršnega javnega spodbujanja sovraštva in nestrpnosti. Zapis na spletni strani SDS po njihovem mnenju vsebuje elemente sovražnega govora. "Ne da bi se spuščali v analizo posameznih navedb iz zapisa, te kršijo temeljne postulate slovenske Ustave. Ni mogoče spregledati diskriminatornega odnosa do državljank in državljanov Slovenije in kršitve svobodne opredelitve na volitvah" je zapisala Majda Potrata.
Žerjav: SDS bi se moral opravičiti
Radovan Žerjav, predsednik SLS-a, pa je glede spornega zapisa povedal, da je težko špekulirati, kaj se bo dogajalo z SDS-om, se posebej, če bodo nadaljevali s "takšnimi potezami." Po njegovem mnenju jim v tem primeru ne kaže dobro. Zapis je označil kot nesprejemljiv, zato bi se po njegovem mnenju morala stranka opravičiti.
Kresalova: V SDS-u uporabljajo še hujši besednjak
Predsednica LDS-a Katarina Kresal pa je zapis označila kot "žalostno prispodobo dela slovenske politične realnosti". Po njenih besedah se je vrh SDS-a "poskušal od zapisa nespretno distancirati, kljub temu, da najvidnejši predstavniki stranke v javnih nastopih uporabljajo enak ali celo hujši besednjak".
NSi sovražnega govora ne vidi
Medtem pa v NSi-ju menijo, da zapis ne vsebuje elementov sovražnega govora. Nikjer namreč ni opaziti pozivanja k sovraštvu nad drugačnimi oziroma drugačnimi volivci. "Sam zapis dojemamo kot ene vrste analizo, s katero je avtor članka podal mnenje o tem, kdo je volil stranko Zorana Jankovića," so dodali.
Tudi Zalar ocenjuje objavo kot neprimerno
Aleš Zalar, vršilec dolžnosti ministra za pravosodje in notranje zadeve pravi, da gre za povsem neprimerno izjavo, ki je upravičeno zbudila ogorčenje državnih organov, institucij in posameznikov, ki se čutijo prizadete. "Iz tega zapisa bi se dalo sklepati, da si SDS predstavlja Slovenijo kot državo s prvorazrednimi in drugorazrednimi državljani in to je nekaj, kar je popolnoma skregano z demokratičnimi principi in sam sem res ogorčen nad tem," pojasnjuje.
"Varuhinjo skrbi klima, ki se ustvarja"
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik pa meni, da gre pri zapisu za dve ločeni stvari: "Poleg sovražnega govora je tu še nedovoljeni pritisk na volivce, kar je v tem dopisu mene najbolj zaskrbelo, in za morebitno zlorabo volilnih imenikov." Čebašek Travnikovo zelo skrbi klima, ki se ustvarja v Sloveniji, čeprav meni, "da so ljudje prepoznali, da v tej analizi ni kaj dosti strokovnosti".
Pa tudi odzivi, ki so nekateri rahlo humorno obrnjeni, kažejo na resnost ali neresnost kakšnih izjav, še dodaja. Poudarila je, da je treba navedbe v spornem zapisu raziskati in ugotoviti, ali je res šlo za kazniva dejanja, o morebitnem kazenskem pregonu mora odločiti tožilstvo, je prepričana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje