Predsednik vlade Borut Pahor je ob začetku redne majske seje DZ-ja odgovarjal na vprašanja poslank in poslancev.
Jože Tanko (SDS) je premierja povprašal o nameri vlade, da bo v primeru neuspeha pokojninske reforme na referendumu sprejela poseben interventni zakon, s katerim bo uvedla ostre varčevalne ukrepe. "Zakaj strašite z interventnim zakonom in grozite s posledicami, če je minister Svetlik jasno povedal, katere kratkoročne ukrepe potrebujemo, torej ukrepe za nova delovna mesta, vendar teh ni in ni," premierja sprašuje Tanko.
Pahor: Reforme ne sprejemamo zaradi krize
Premier Borut Pahor je zatrdil, da je že prvi dan napovedal, da bo njegova vlada nepriljubljena, saj sprejema ukrepe in strukturne reforme, ki nas po njegovem ohranjajo na varni strani radarja.
Ponovno je poudaril pomen sprejetja pokojninske reforme, ki je, kot pravi, ne sprejemamo zaradi krize, temveč zaradi "demografske slike". "Zaradi svojih otrok bodo morda starši podprli pokojninsko reformo. Morda jo bodo," je dejal.
V primeru nesprejetja reforme se po njegovem mnenju lahko zgodi, da bomo, zaradi daljše življenjske dobe, delali samo trejino našega življenja, v prvi trejini bomo breme staršev, v zadnji pa družbe. Dodal je, da ni namen vlade, da bi sprejela interventni zakon. Želijo namreč, da bi ljudje prisluhnili argumentom vlade, zakaj je reforma potrebna. "Pokojninsko reformo potrebujemo zaradi nas samih," je zatrdil.
Bo Žarnić zmanjšal administrativne ovire?
Radovan Žerjav v svojem poslanskem vprašanju opozarja, da mora vsaka gospodarska naložba na poti do realizacije preskočiti nešteto administrativnih ovir, med drugim jih večina potrebuje tudi soglasje Agencije RS za okolje (Arso). Tam pa na rešitev čaka več kot 2200 zapadlih zadev, zato je Žerjav Pahorja vprašal, kaj bo storil, da državni aparat ne bo še dodatna ovira pri gospodarskem razvoju.
Pahor je odgovoril, da se je število postopkov na agenciji povečalo za trikrat, pri čemer je število kadrov ostalo enako. Trdi, da so postopki zelo zahtevni, vanje pa mora biti vključena tudi javnost, ki ima možnost pritožb, je pojasnil Pahor in dodal, da ima ARSO veliko dela.
Poudaril je, da delajo na večji učinkovitosti agencije za okolje, predvsem pa se trudijo poenostaviti postopke in odpraviti nepotrebno administracijo, hkrati pa se je po njegovih besedah treba zavedati, da ne morejo zagovarjati neoporečnosti okolja in hkrati brezkompromisno posegati vanj.
"Treba je najti vmesno pot," je prepričan Pahor. Izpostavil je še, da ima minister za okolje Roko Žarnić nalogo, da do konca meseca pripravi program za zmanjšanje administrativnih ovir pri postopkih na Arsu.
Jelinčič Pahorju: Človek bi pričakoval več
Vprašanje Zmaga Jelinčiča (SNS) pa se nanaša na status slovenske manjšine v Avstriji. Predsednika vlade je vprašal, kdaj in na kakšen način namerava vlada poskrbeti za Slovence na avstrijskem Koroškem ter ustrezno urediti njihov status in pripadajoče pravice.
Pahor odgovoril, da je njegova vlada imela veliko pogovorov z avstrijskimi kolegi in da je dosežen dogovor zelo pomemben za nadaljnje uresničevanje avstrijske državne pogodbe in da se bodo odnosi gradili od tod dalje. "Ta dogovor je korak v pravo smer, ki pa Avstrije ne odveže od uresničevanja vseh določil pogodbe," je poudaril.
"Spoštovani gospod predsednik, človek bi pričakoval, da boste več naredili za svojo domovino," je Pahorju po njegovem odgovoru dejal Jelinčič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje