Brezigarjeva je finski pravosodni ministrici predstavila slovensko zakonodajo glede sodelovanja med državami v kazenskih zadevah. Foto: MMC RTV SLO
Brezigarjeva je finski pravosodni ministrici predstavila slovensko zakonodajo glede sodelovanja med državami v kazenskih zadevah. Foto: MMC RTV SLO
Generalna državna tožilka je povedala, da skupna komisija, ki sta jo v zvezi z afero Patria ustanovili slovensko in finsko tožilstvo, še vedno preiksuje sume kaznivih dejanj in preverja podatke. Foto: EPA

Drugi in zadnji dan svojega obiska v Sloveniji se je finska ministrica za pravosodoje Tuija Brax na sestanku z Barbaro Brezigar in Alešem Zalarjem dotaknila vseh odprtih vprašanj, povezanih s preiskavo afere Patria. Po Zalarjevih besedah obstaja realna možnost, da se v zvezi s tem ne bodo več pojavljale nobene ovire, konkretnejši pa ni želel biti.

Z Braxovo, ki je sicer ponovila, da zadeva Patria ni bila vzrok za obisk Slovenije, sta govorila o pristojnostih, ki jih imata kot ministra, poudarila sta, da se politika v konkretne postopke ne sme vtikati. Kljub temu so na tožilstvu govorili o tem, kako je mogoče izboljšati sodelovanje med organi obeh držav.

"Preiskava ne stoji na mestu"
Kar se tiče zadeve Patria, je Brezigarjeva povedala, da skupna komisija, ki sta jo ustanovili slovensko in finsko tožilstvo, še vedno preiskuje sume kaznivih dejanj in preverja podatke. Podrobnosti sicer ne pozna, a je prepričana, da preiskava ne stoji na mestu. Ob tem je zavrnila možnost kakršnega koli političnega pritiska na tožilce.

O sodelovanju med državami v kazenskih zadevah so govorili tudi v nekem splošnejšem okviru. Brezigarjeva je Braxovi predstavila slovensko zakonodajo in delovanje skupnih preiskovalnih skupin. Ugovotili sta, da se ureditvi obeh držav na tem področju razlikujeta.

Zanimanje za praktične izkušnje
Glede sodelovanja v kazenskih zadevah sta se ministra zanimala za praktične izkušnje tožilcev, dotaknili pa so se tudi vprašanja, kako zaščititi interese ranljivih udeležencev kazenskih postopkov, zlasti otrok. Omenjali so možnost iskanja boljših modelov, denimo specializirana družinska sodišča.

Sicer pa sta slovenski pravosodni minister in njegova finska kolegica že v ponedeljek izmenjala izkušnje s področja reforme pravosodja, zlasti upravljanja in vodenja sodišč ter vzpodbujanja k njihovi večji učinkovitosti.

S. Z.