Peterle je po poročanju STA-ja povedal, da je odločitev za izstop iz stranke zorela kar nekaj časa, zanj pa se je odločil, ker je prišlo do razlik v razumevanju etike, morale in politike s sedanjim vodstvom in dodal, da se v stranki ne počuti več doma, prav tako v njej ne vidi več "razpoloženja, v katerem bi ustvarjali tisto, s čimer smo nekoč prepričali slovenske volivce, da je SKD zmagala"
Z izstopom želi prispevati k temu, da bi se identiteta stranke izčistila, "predvsem pa si želim, da ne bi gledal razdeljenih krščanskih demokratov na več strank in še na abstinente," je izpostavil.
Tonin: Razumemo njegovo odločitev o izstopu iz stranke
"Gospod Peterle je bil zadnja leta predsednik Kluba krščanske demokracije in je bil v tej vlogi vedno vabljen na vse organe stranke, na katerih lahko vsak v NSi-ju predstavi svoje mnenje. Prav tako mu je po statutu NSi-ja kot nekdanjemu predsedniku vlade dosmrtno pripadalo mesto na kongresu stranke z glasovalno in volilno pravico," je na spletni strani NSi-ja zapisal predsednik NSi-ja Matej Tonin.
"Vedno je znal zelo jasno in odločno povedati, če se s čim ni strinjal, in to ves čas delovanja v stranki, tako med predsedovanjem Andreja Bajuka, Ljudmile Novak kot tudi v zadnjem obdobju. To smo vedno jemali kot znamenje demokracije v stranki in njegov prispevek k njej. Tako razumemo tudi njegovo odločitev o izstopu iz stranke," je pojasnil predsednik NSi-ja in dodal, da je bil Peterle pomemben del slovenskih demokratičnih procesov po osamosvojitvi Slovenije in tudi pomemben za rast slovenske krščanske demokracije.
"Zato se mu ob tem zahvaljujemo za vse, kar je storil za NSi in za razvoj krščanske demokracije v Sloveniji," je še navedel Tonin.
Lojze Peterle je sicer leta 2000 soustanovil NSi (Nova Slovenija – krščansko ljudska stranka).
NSi ima večji potencial
Peterle je po poročanju STA-ja še prepričan, da ima NSi potencial za daleč boljši rezultat od slabih sedmih odstotkov, kot jih je dosegla na zadnjih volitvah. NSi pa je na evropskih volitvah relativno in tudi v absolutnem številu izgubila 30 odstotkov, je dodal in kritiziral odločitev, da NSi na volitvah ni nastopila s skupno listo s SLS. Prav tako je kritičen do Tonina, ki vodi stranko iz Bruslja, saj s tem ne prispeva k rasti stranke.
"Ne mislim ustanavljati nove stranke, bi pa rad prispeval k temu oziroma pozivam krščanske demokrate, da stopijo skupaj, ker razdeljeni ne bomo zanimivi za nobenega," je izpostavil in izrazil pripravljenost pomagati ljudem, ki bodo želeli oblikovati močnejšo krščansko demokracijo z jasnim profilom, vrednotami in cilji.
Poziv krščanskim demokratom
Lojze Peterle je iz NSi-ja izstopil ob obletnici ustanovitve Slovenskih krščanskih demokratov – SKD-ja, ki je nastal 4. novembra 1989.
"Ob obletnici ustanovitve SKD-ja sem vesel in hvaležen, da smo vsaj za kratek čas zaživeli Slovenci skupaj brez ideološkega preštevanja. Dokazali smo, da je to mogoče. Naj nam bo to v navdih pri političnem delu za drugačno Slovenijo. Krščanske demokrate v različnih strankah in abstinenci kličem k delu in jih pozivam, da stopijo skupaj in premagajo virus razdeljenosti v dobro vse Slovenije. Ko smo imeli močno demokrščansko linijo, smo imeli drugačno razvojno dinamiko in več dialoga. Močni smo bili, ker smo imeli jasne vrednote in načela, jasno identiteto in jasne cilje. Všečni in taktični “malo sem, malo tja – malo levo, malo desno” temu ne more biti alternativa," je včeraj zapisal na družbenem omrežju Facebook.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje