24ur.com je poročal, da je bila dosedanja v. d. direktorice Petra Grah Lazar imenovana za direktorico Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) pa zatrjujejo, da informacija o imenovanju Grah Lazar ne drži, pač pa je bila s 13. novembrom zaradi nemotenega opravljanja nalog policije premeščena na delovno mesto direktorice NPU-ja. Na to delovno mesto sicer ni bila premeščena trajno, ampak začasno, za obdobje treh mesecev.
Ob informacijah, da je zasedla omenjeno delovno mesto, se je odprlo tudi vprašanje položaja razrešenega direktorja NPU-ja Darka Muženiča. Njegova razrešitev je bila namreč po sklepu sodišča nezakonita, delovno sodišče pa je z začasno odredbo odločilo, da se postopek izbire kandidata direktorja ne sme nadaljevati.
Na MNZ-ju poudarjajo, da je ljubljansko delovno sodišče zadržalo oziroma prepovedalo izbiro kandidata v posebnem natečajnem postopku za zasedbo položaja direktorja NPU-ja, ki ga je uradniški svet izvajal na podlagi 49. člena zakona o organiziranosti in delu v policiji. "Sodišče torej ni odločilo o tem, da se postopek ne sme nadaljevati, ampak je zgolj prepovedalo izbiro," so zapisali.
Novela zakona o organiziranosti in delu v policiji je sicer črtala člen, po katerem se za postopek imenovanja in razrešitve direktorja NPU-ja uporabljajo določbe zakona, ki ureja sistem javnih uslužbencev. Od uveljavitve spremenjenega zakona 13. novembra pa za zasedbo položaja direktorja NPU-ja posebni natečajni postopek ni več predviden, delovno mesto pa se lahko zasede tudi s premestitvijo kandidata, ki izpolnjuje vse formalne pogoje za zasedbo delovnega mesta.
Ob tem na ministrstvu poudarjajo, da se z uveljavitvijo zakonskih sprememb status NPU-ja ni v ničemer spremenil. "NPU je tako še naprej organiziran v notranji organizacijski enoti generalne policijske uprave, pristojni za zatiranje kriminalitete, in je pri odkrivanju in preiskovanju kaznivih dejanj avtonomen," so zatrdili.
Uresnična bojazen pred političnimi posegi?
Po oceni poslanca SD-ja Predraga Bakovića se je z imenovanjem oziroma premestitvijo Petre Grah Lazar uresničila bojazen dela opozicije, da bo s sprejetjem novele zakona o organiziranosti in delu v policiji lahko prišlo do "lustracije oziroma političnega poseganja v policijo".
Spomnil je, da je z uveljavitvijo novele prenehal mandat vsem na vodilnih mestih v policiji, začel pa se bo nov izbirni postopek. "To je izjemno problematična zadeva, ki bo zagotovo pustila posledice v policiji tudi na dolgi rok," je ob tem ocenil Baković. Kot podpredsednik preiskovalne komisije, ki preiskuje sum političnega vmešavanja v delo policije, pa je Baković poudaril, da je komisija že pridobila določene dokaze, da do politizacije policije že prihaja, s sprejemom novele pa je ta dobila še ustrezno zakonsko podlago.
Poslanka Levice Nataša Sukič pa je dejala, da se je z zakonsko novelo začela "legalizirana čistka v policiji". Po njenih besedah se bo v prihodnjih mesecih zamenjalo 118 policijskih komandirjev, osem direktorjev policijskih uprav in direktorji posameznih organizacijskih enot NPU-ja. Takšen način imenovanja se je pokazal že pri imenovanju Grah Lazarjeve, ki je bila po njeni oceni imenovana po volji politike, brez ustreznih kompetenc.
Po njeni oceni je Grah Lazarjeva blizu stranki SDS, ki na ta način "poskuša nevtralizirati vse preiskave zoper tiste ljudi, ki so blizu stranki SDS ali tej koaliciji". NPU pa po oceni Sukičeve s tem izgublja svojo relevantnost, avtoriteto in avtonomijo ter "postaja samo še ena izmed institucij, podrejenih volji politike".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje