Predsednica republike Nataša Pirc Musar je pred dnevom samostojnosti in enotnosti na Brdu pri Kranju podelila odlikovanja Republike Slovenije. V nagovoru prejemnikom odlikovanj, ki jih je označila za ambasadorje vrednot in za navdih drugim, je poudarila, da se poklanjajo njihovemu delu, znanju, predanosti in pogumu.
Poudarila je, da se z njihovimi dejanji svet spreminja, in to na različnih področjih, od krepitve humanitarnosti, solidarnosti, prostovoljstva in pomoči sočloveku v stiski ter krepitve vključujoče družbe do prizadevanj za mir, zdravje, prijateljstvo in sodelovanje z drugimi narodi, za razumevanje manjšinske tematike, ohranjanje slovenske besede doma in po svetu, za promocijo naših naravnih in kulturnih vrednot ter dediščine.
"Hvaležni smo vam, da ste nas opomnili na moč, ki jo ljudje nosimo v sebi, in na to, da izjemni ljudje delajo predvsem za skupnost. Le tako postajamo močnejša, bolj povezana, bolj humana in s tem tudi uspešnejša družba," je dejala Pirc Musar in na slovesnosti podelila 18 odlikovanj. Zlati red za zasluge sta prejela poveljnik Regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk in upokojena psihiatrinja ter nekdanja predstojnica oddelka za otroško psihiatrijo pediatrične klinike UKC-ja Ljubljana Anica Mikuš Kos.
Red za zasluge so prejeli Metoda Dodič Fikfak, Ladislav Jirásko, Ljudmila Nott, kvintet bratov Smrtnik, Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) in Slovensko planinsko društvo Trst. Medaljo za zasluge pa so prejeli Evris Alexandrou, Nicholas Albino Baldacchino, Ignac Bizilj, Veronika Flisar, Petja Grom, Erwin Köstler, Dušana Andreja Kunaver, Benjamin Ličer, Dušan Stefančič in Roman Verdel.
Curk: Slovenija v kriznih trenutkih postane eno srce in ena družina
Curk je odlikovanje zlati red prejel za izjemne zasluge, dosežene za Slovenijo na področju humanitarne pomoči in civilne zaščite, ki se kažejo predvsem v krepitvi humanitarnosti, solidarnosti, prostovoljstva ter v pomoči sočloveku v stiski.
Poveljnik Regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko je veliko več od suhoparnega naziva njegove funkcije. Je človek velikega srca, prostovoljec in humanitarec od mladih nog, vedno usmerjen v pomoč sočloveku, so zapisali v obrazložitvi in spomnili na njegovo pomoč beguncem v času vojne na Balkanu in humanitarne projekte v okviru območnega združenja Rdečega križa.
Njegovo sodelovanje je bilo nepogrešljivo tudi po potresih na Hrvaškem in Turčiji. Aktivno in učinkovito je deloval pri gašenju požara na Krasu in pri organizaciji pomoči prizadetim v lanskih poplavah. Za humanitarno pomoč beguncem iz Ukrajine pa je prejel tudi nagrado državljan Evrope 2023.
Kot je ob prejemu odlikovanja poudaril Curk, nam je Slovencem že v zibelko danih nekaj vrednot, kot sta empatija in sočutje do človeka. Spomnil je, kako Slovenija v kriznih trenutkih postane eno srce in ena družina. "Hvala, da smo lahko skupaj postavili mozaik solidarnosti, ki nas združuje, in da smo v ta mozaik vgradili sporočilo svojim zanamcem – človek človeku človek," je v nagovoru poudaril Curk.
To, da je ključno medčloveško sodelovanje, je poudarila tudi druga prejemnica zlatega reda za zasluge Anica Mikuš Kos. Poudarila je, da svojega dela ne bi mogla udejanjiti brez sodelavcev, somišljenikov in podpornikov. Priznanje bi tako morali razdeliti na tisoče kamenčkov v mozaiku. Republika Slovenija ji je z državnim odlikovanjem izkazala globoko spoštovanje, priznanje in večno hvaležnost za izjemne zasluge na področju humanitarnosti in duševnega zdravja ter za prizadevanje za mir in boljšo družbo.
Anica Mikuš Kos je bila predstojnica oddelka za otroško psihiatrijo pediatrične klinike na UKC-ju Ljubljana ter raziskovalka na Inštitutu za filozofijo in sociologijo. Vodila je Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše v Ljubljani in se ukvarjala s področjem kliničnega dela z otroki, mladostniki in starši, z žrtvami travm v otroštvu, z varstvom duševnega zdravja otrok v šolah in skupnosti ter s preprečevanjem psihosocialnih motenj pri otrocih.
Tudi po upokojitvi Anica Mikuš Kos, ki je bila leta 1992 pobudnica ustanovitve Slovenske fundacije, pozneje preimenovane v Slovensko filantropijo, svoje delovanje posveča otrokom, zlasti tistim, ki so jih prizadele vojne in naravne nesreče. Še vedno pripravlja in izvaja različne psihosocialne programe in razvija prostovoljsko delo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje