![Glede obžalovanja predsednice republike Nataše Pirc Musar, da v pogovorih v Parizu ne bodo sodelovale vse države članice EU-ja, je Volk dejal, da njen odziv ni bil usklajen s kabinetom premierja. Foto: Vlada RS/X Glede obžalovanja predsednice republike Nataše Pirc Musar, da v pogovorih v Parizu ne bodo sodelovale vse države članice EU-ja, je Volk dejal, da njen odziv ni bil usklajen s kabinetom premierja. Foto: Vlada RS/X](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/17/66437999.jpg)
"Z zaskrbljenostjo spremljam dogajanja, povezana s prizadevanji za mir v Ukrajini," je pred začetkom neformalnega srečanja o evropski varnosti in vojni v Ukrajini sporočila slovenska predsednica Nataša Pirc Musar in ob tem opozorila na krhanje enotnosti in posledično ranljivost evropskih držav. "Nova ameriška administracija se tega zaveda, sicer ne bi tako drzno napovedala, da bo mir v Ukrajini vzpostavila brez pomoči evropskih držav, tudi brez upoštevanja temeljnih načel mednarodnega prava o prijateljskih odnosih med državami in s partikularnimi transakcijami, ki bi lahko še bolj prizadele ukrajinski narod," pa je komentirala napovedi o tem, se bodo ZDA in Rusija o končanju vojne pogovarjale brez Evrope. V torek bodo namreč v Savdski Arabiji med predstavniki ZDA in Rusije potekali pogovori o končanju vojne v Ukrajini, ki ne bodo vključevali njenih predstavnikov in predstavnikov evropskih držav.
V odzivu na to potezo je sicer francoski predsednik Emmanuel Macron predsednike vlad Nemčije, Poljske, Italije, Španije, Nizozemske, Danske in Velike Britanije povabil na neuradno srečanje, ki se je popoldne začelo v Parizu. Pogovorov se udeležujejo tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte.
"Niti v Evropi države niso obravnavane enakopravno"
Čeprav v Bruslju napovedujejo, da bi se pogovori lahko zatem nadaljevali v drugih formatih, slovenska predsednica meni, da to, da na izrednem vrhu o Ukrajini ne bodo sodelovali voditelji vseh evropskih držav oz. držav članic EU-ja, pošilja "napačna sporočila" glede prizadevanj za mir v Ukrajini. "Na simbolni ravni s tem sklicatelji pariškega vrha svetu dokazujejo, da niti v Evropi države niso obravnavane enakopravno. To ni v duhu evropskega integracijskega procesa. To ni Evropa, za katero si prizadevamo. To ni Evropa, ki bi jo spoštovali v svetu. To ni Evropa, ki bi bila upoštevanja vredna partnerica severnoameriški zaveznici," je sporočila Pirc Musar.
Prepričana je, da je "v teh težkih časih, ko sta moč in enotnost Evrope na hudi preizkušnji", vsaka, tudi simbolna navzočnost vseh evropskih držav na vrhu, na forumih, kjer se odloča o vojni in miru, nujna. "Že na vrhu v Parizu bi moralo biti tako," je poudarila Pirc Musar, ki ob tem opozarja, da je "samo enotna Evropa lahko močna Evropa in s tem enakovreden akter v mednarodnih odnosih".
![Predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar je ukrajinskega kolega Volodimirja Zelenskega v Kijevu obiskala junija lani. Foto: X Nataša Pirc Musar Predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar je ukrajinskega kolega Volodimirja Zelenskega v Kijevu obiskala junija lani. Foto: X Nataša Pirc Musar](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2024/06/28/66197722.jpg)
Costa premierju Golobu zagotovil, da bo seznanjen z nadaljnjimi koraki
Premier Robert Golob pa je poudaril, da Slovenija zagovarja čimprejšnje premirje in začetek pogajanj o trajnem in pravičnem miru. "Današnje neformalno srečanje nekaterih evropskih voditeljev v Parizu vidimo predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato," je sporočil Golob. Kot je dodal, se je o tem pogovarjal s predsednikom Evropskega sveta Costo, ki mu je zagotovil, da jih bo po srečanju v Parizu seznanil z nadaljnjimi koraki, z mogočim sklicem izrednega zasedanja Evropskega sveta.
Po intenzivnem dogajanju glede mirovnih pogajanj, pri katerih so ZDA evropske države pustile ob strani, se je Golob že v soboto zavzel za poenotenje stališč. Kot je dodal, je Slovenija pomagala Ukrajini od prvega dne vojne, zato ji ni vseeno, kako bo doseženo premirje. Od ameriških zaveznikov pa pričakuje, da bo rešitev sprejemljiva tudi za ukrajinski narod.
Volk: Čas je, da se od številnih idej preide k usklajevanju
"Lahko bi rekli, da so razmere resne, niso pa dramatične in še manj nepričakovane," pa je situacijo komentiral državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve, Vojko Volk. Dodal je, da oster odziv predsednice Nataše Pirc Musar ni bil usklajen s kabinetom predsednika vlade. Tudi on je sicer poudaril nujo ohranjanja enotnosti EU-ja in pozval k zadržanemu in umirjenemu odzivanju na "cel kup pobud in zamisli, ki krožijo v mednarodnem prostoru in letijo na mizo odločevalcev". "Odzivov je veliko, usklajenosti je nekoliko manj in zdaj je čas za to, da se preide od velikega števila idej k nekemu usklajevanju in usklajenosti," je dejal Volk.
Tudi državni sekretar je omenil pogovor med Golobom in Costo in dodal, da se Slovenija nagiba k temu, da bi bil sklican izredni vrh Evropskega sveta. "Današnji sestanek v Parizu zato razumemo kot nekakšno pripravljalno srečanje pred zasedanji odločevalcev," je dodal. Po njegovih besedah je stališče premierja Goloba, da mora Evropska unija, ne glede na to, kakšne odločitve bodo sprejete na izrednem ali rednem vrhu, "poslati sporočilo predvsem o svoji akcijski enotnosti".
Poudaril je tudi, da skupina, ki se sestaja v Parizu, "ne odloča o ničemer". "Edina ustanova, ki odloča in sprejema sklepe, je Evropski svet," je poudaril in dodal, da bo članice sveta na srečanju zastopal Costa. V izjavi za javnost je poudaril tudi, da je zaradi "ogromno odprtih vprašanj" kakršna koli razprava o napotitvi vojakov v Ukrajino "še veliko prezgodnja". "Razprava o napotitvi vojakov v Ukrajino je lahko ta hip samo načelna in je vsekakor prezgodnja, dokler ni jasno, s kom in kako bo dosežen mir," je poudaril.
Volk je še dodal, da mir, ki bi bil vsiljen, ne bi mogel biti trajen in pravičen. Kot nerealno je Volk zavrnil tudi možnost, da ZDA bi same s pogajanji dosegle mir z Rusijo in bi nato EU-ju zgolj prepustile napotitev vojske. Kot je poudaril, ob odsotnosti ameriških sil na tleh ne bi bilo jasno, kakšna bi bila varnostna zagotovila za evropske sile v primeru ruskega napada na EU.
Fajon: Evropa mora nastopiti enotno in samozavestno
Na dogajanje se je odzvala tudi ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon in izrazila prepričanje, da bi morala Evropska unija v tem trenutku nastopiti enotno in samozavestno. Smer mirovnih pogajanj brez Ukrajine in Evrope pa bi bila po njenih besedah lahko izjemno nevarna.
"Slovenija je ves čas odločno podpirala trajni in pravični mir v Ukrajini, enotnost Evropske unije ter pomoč Ukrajini, ki se bori za svojo ozemeljsko celovitost in suverenost. Težko si je predstavljati kakršna koli pogajanja brez Ukrajine."
Fajon je dejala, da se hkrati strinja s premierjem Golobom in predsednico Pirc Musar, da bi se morali evropski voditelji o Ukrajini pogovarjati skupaj. "Nazadnje bomo vsi v istem čolnu, vsi bomo morali pošiljati svoje vojake na bojišča ali plačevati (…) Vsako premirje, vsak mirovni dogovor mora biti sprejemljiv za Ukrajino, in če ne bo enotnosti v Evropi, se nam lahko zgodi, da bomo prišli v situacijo, ko bomo glavna jed na mizi, ne bomo pa za pogajalsko mizo."
Fajon se je opredelila tudi do očitkov, da današnje srečanje v Parizu poteka le v ožjem krogu evropskih držav. "Moje osebno mnenje je, da je današnji pariški vrh morda ponesrečen v delu, da je na mizi toliko predlogov in aktivnosti," zaradi katerih si po mnenju Fajon ljudje zaslužijo poenoten pogled EU-ja in voditeljev držav glede Ukrajine.
Ker je vrh EU-ja napovedan šele konec marca, pričakuje, da bi bil lahko izredni vrh sklican tudi prej. "Razumem, da gre lahko za pripravljalno srečanje pomembnih članic severnoatlantskega zavezništva, a v pričakovanju, da bo čim prej sledilo tudi srečanje vseh evropskih voditeljev," je dejala Fajon. "Nacionalno stališče Republike Slovenije ostaja pravzaprav nespremenjeno iz leta 2022, Slovenija Ukrajini stoji ob strani. Dokler se je pripravljena boriti, ji pomagamo in ji bomo pomagali. Na drugi strani pa ne bomo sprejeli ničesar, kar bi ji bilo vsiljeno," je še sklenila.
Poudarila je, da ima Ukrajina jasno evropsko perspektivo in si želi postati članica EU-ja. Hkrati je dejala, da bi se moral EU, namesto da se vsak dan ukvarja z nepredvidljivimi informacijami, ki prihajajo iz Bele hiše, bistveno več ukvarjati s sabo. "Kako Evropsko unijo zgraditi trdno, samozavestno in predvsem okrepiti našo odpornost."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje