Spomnimo, da je bil STA oziroma njegov direktor Bojan Veselinovič na podlagi poravnave, sklenjene v delovnem sporu zaradi ugotavljanja nezakonitosti izredne odpovedi nekdanjemu odgovornemu uredniku STA-ja Borutu Mešku, ob okrog 30.000 evrov.
Veselinovič je namreč Meška lani razrešil z mesta odgovornega urednika STA-ja, takoj zatem pa je 3. novembra sledila še izredna odpoved njegove pogodbe o zaposlitvi. Meško, ki je Veselinoviču (ta je prišel na čelo STA-ja aprila 2009) očital šikaniranje, je nekaj mesecev po odpovedi pogodbe umrl po hudi bolezni. Po nedavno sklenjeni poravnavi je Veselinovič zatrdil, da se je za poravnavo odločil zaradi pietetnih razlogov.
"Edini razlog je lahko prepričanje, da je zahtevek utemeljen"
Takšno Veselinovičevo pojasnilo pa zavrača profesor na ljubljanski pravni fakulteti, dekan Rajko Pirnat. "Menim, da v javnem sektorju pieteta (sočutje ali nekaj podobnega) ne more biti razlog za sklenitev poravnave," je dejal za MMC.
"Edini razlog je lahko prepričanje, da je zahtevek tako po temelju kot po višini utemeljen in da bi bilo nadaljnje pravdanje nesmiselno, saj bi zgolj povečalo stroške," je še pojasnil Pirnat in dodal, da odgovorna oseba, če meni, da odpoved ni bila nezakonita in torej zahtevek ni utemeljen, po njegovem mnenju ne bi smela skleniti poravnave.
Igor Kršinar, predsednik Združenja novinarjev in publicistov, katerega ustanovni član je bil tudi pokojni nekdanji odgovorni urednik STA-ja Meška, je za MMC izpostavil: "Najspornejša se mi zdi izjava Veselinoviča, češ da je to pietetno dejanje, tudi zaradi tega, ker ne vem, ali je iz pietete že bila kdaj izplačana kakšna odškodnina ali pa poravnava, tega ni."
Predsednik Društva novinarjev Slovenije Gregor Repovž pa je za MMC poravnavo ocenil kot "plod odločitve direktorja STA-ja, da to naredi iz pietetnih razlogov in v korist njegove (Boruta Meška, op. a.) družine." Repovž je ob tem prepričan, da pravnih razlogov za poravnavo ni bilo.
Bi moral Veselinovič odstopiti z mesta direktorja STA-ja?
"Veselinovič je tako nemoralen človek, da ne moremo pričakovati, da bi on odstopil. Bi pa mogoče pričakoval, da ima vsaj predsednik vlade toliko morale, da bi se on namesto njega opravičil in ga odpustil, in imenoval nekoga drugega za direktorja STA," je na vprašanje, če meni, da bi moral Veselinovič zaradi okoliščin Meškove odpustitve in sklenjene poravnave nositi posledice ali sprejeti kakšno odločitev, odgovoril Kršinar.
Repovž pa se je na isto vprašanje odzval drugače: "Ne glede na zavajajoče objave v vašem mediju je bilo ravnanje direktorja STA-ja glede na vsa ravnanja bivšega urednika edino logično dejanje, ob čemer je potrebno poudariti, da se je dejstvo, da je g. Meško bolan, pred direktorjem STA-ja iz odvetniško taktičnih razlogov skrivalo."
Repovž: Taki primeri so že bili
Predsednika obeh združenj smo povprašali tudi, ali poznata kakšen primer iz Slovenije ali tujine, kjer bi z menjavo direktorja prišlo do razrešitve in odpustitve odgovornega urednika na način, kot se je to zgodilo v primeru Bojana Veselinoviča in Boruta Meška na STA-ju. "Absolutno je prišlo do takih primerov v urejenih medijskih hišah, ko je odgovorni urednik vršil pritisk na zaposlene, in kjer se je z zaposlenimi ravnalo tako, kot se je," je dejal Repovž. Konkretnega primera odpustitve odgovornega urednika pa ni navedel. Ob tem poudaril: "Naj spomnimo, zamenjava urednika je bila več let jasna, trda zahteva novinarjev STA-ja. Vse drugo je danes sprenevedanje in politikantstvo."
Kršinar pa je povedal, da podobnega primera, kot je Meškov primer, ne pozna. "V Sloveniji se kaj takega pred prihodom vlade Boruta Pahorja in direktorja Bojana Veselinoviča ni zgodilo," je poudaril.
Kršinar: Govoriti, da je vse to korektno, je nesramno
Kršinarja moti tudi, da Veselinovič še vedno zagovarja svoje ravnanje: "Še zmeraj zatrjuje, da je bil Meško odpuščen zakonito in korektno, in v bistvu se mi to zdi vrhunec sprenevedanja in norčevanja iz pokojnega kolega, ki je zelo veliko pretrpel, zlasti v zadnjem letu svojega življenja - in to predvsem po zaslugi Bojana Veselinoviča."
"Znano je, da je Bojan Veselinovič, ko je postal direktor, takoj začel šikanirati Meška, tako da mu je dajal neke nove in nove naloge, brezvezne naloge, vemo, za kaj gre, ves čas se je vpletal v uredniško politiko, Meško je moral vmes za dva meseca na bolniško. In ko je prišel z bolniške, se je vse skupaj nadaljevalo, nato ga je odpustil sredi preiskav za raka, tako da govoriti, da je vse to korektno, je grozljivo nesramna izjava," je prepričan Kršinar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje