Slovenski kandidat za sodnika na Splošnem sodišču EU-ja Klemen Podobnik ni uspel pred Odborom 255, ki ocenjuje primernost in strokovnost predlaganih kandidatov za sodnike Sodišča EU-ja.
Al. Ma.
27. oktober 2020 ob 19.30
Bruselj - MMC RTV SLO, STA
Kot so za Slovensko tiskovno agencijo sporočili z ministrstva za pravosodje, je imel Klemen Podobnik razgovor pred omenjenim odborom pretekli petek, 23. oktobra. Več na ministrstvu niso povedali, saj uradno mnenje odbora na ministrstvu pričakujejo v sredo.
Iz neuradnih, a dobro obveščenih virov pa je Slovenska tiskovna agencija vendarle izvedela, da Podobnik preizkušnje pred omenjenim odborom ni prestal. Sam Podobnik se za zdaj na prošnje za odziv še ni odzval.
Zapletlo se je tudi pri Pavlihi
Neuspeh pred Odborom 255 sicer ni nekaj neobičajnega; glede na statistiko je v svojem prvem poskusu neuspešna kar približno tretjina kandidatov. Podobno je že junija 2019 pred tem odborom spodletelo Marku Pavlihi.
Proces iskanja kandidatov za dve sodniški mesti, ki se je začel že junija 2018, se tako tudi v tem primeru znova vrača na začetek – že drugič. Razpis za eno sodniško mesto je bilo treba – prav tako že drugič – ponoviti, ko konec maja v državnem zboru večine vseh poslancev ni uspel prepričati nobeden izmed kandidatov, ki ju je za eno mesto predlagal predsednik Borut Pahor – ne Jure Vidmar ne Nina Savin Bossière.
Je pa takrat zeleno luč v DZ-ju dobil Podobnik. A za zasedbo sodniškega mesta mora kandidat prestati še preizkušnjo pred omenjenim odborom, ki po 255. členu pogodbe o delovanju EU-ja ocenjuje primernost in strokovnost predlaganih kandidatov za sodnike Sodišča EU-ja.
Zapletlo se je tudi pri Preku
Proces izbire kandidatov za oba sodniška položaja na Splošnem sodišču EU-ja je sicer dvigal precej prahu. Na prvem razpisu iz junija 2018 je Sodni svet kot najprimernejša kandidata podprl dosedanjega sodnika na tej veji Sodišča EU-ja Mira Preka in profesorja Marka Pavliho. Oba je v potrditev DZ-ju predlagal tudi Pahor.
A tik pred odločanjem poslancev so na dan prišle obtožbe, da naj bi imel Prek afero s sodelavko in da naj bi jo tudi spolno nadlegoval. Čeprav je obtožbe zanikal, marca lani v DZ-ju ni dobil zadostne podpore. Septembra lani pa mu je nato potekel mandat in Slovenija je zdaj na tej veji Sodišča EU-ja brez svojega sodnika.
Pavliha je sicer dobil podporo poslancev, a potem ni dobil zelene luči pred Odborom 255. Prepričan je, da mu ni uspelo zaradi anonimke, ki ga je očrnila in ki naj bi jo članom odbora poslal nekdo iz Slovenije.
Razpisa za obe sodniški mesti je bilo nato treba ponoviti. Sodni svet je izmed osmih kandidatov kot najprimernejše kandidate ocenil Podobnika za eno mesto ter Vidmarja in Savin Bossièrjevo za drugo.
Zapletlo se je tudi pri Vidmarju in Savin Bossièrjevi
A zatem so v medijih zakrožile različne obtožbe neizbranih kandidatov o spletkah in pristranskosti pri izbiranju kandidatov v Sodnem svetu, kar je načelo tudi zaupanje političnih strank o strokovni presoji Sodnega sveta. Ta je sicer vse obtožbe na svoj račun zavračal.
Iskanje (novih) kandidatov
A ne Vidmar ne Savin Bossièrjeva zatem konec maja nista dobila zadostne podpore poslancev v DZ-ju. Razpis za eno mesto je bilo treba zato znova ponoviti. Rok se je iztekel sredi junija, na razpis pa se je prijavilo osem kandidatov.
Vzporedno poteka tudi proces iskanja slovenskega kandidata za sodnika na Sodišču EU-ja, drugi veji tega sodišča ob Splošnem sodišču EU-ja. Razpis se je končal sredi avgusta, nanj pa se je prijavilo sedem kandidatov.
O primernosti kandidatov se morata zdaj izreči vlada in Sodni svet. Ta se običajno konkretneje opredeli, kateri od kandidatov oz. kandidatk bi bil najprimernejši za opravljanje sodniškega mesta. Predsednik republike pa se nato po posvetu s poslanskimi skupinami odloči, koga bo predlagal državnemu zboru v izvolitev. DZ kandidata za sodnika izvoli s tajnim glasovanjem z večino glasov vseh poslancev, torej najmanj 46.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje