S podpisom se je peterica strank zavezala, da bodo pod imenom Povežimo Slovenijo oblikovale najboljšo listo kandidatov, ki jim bodo nudile vso potrebno infrastrukturo. Predsedniki strank bodo v soglasju sprejemali odločitve glede oblikovanja skupne poslanske ekipe in sodelovanja z zavezniki po volitvah. Pogodba, ki so jo podpisali, velja za določen čas, do izteka prihodnjega mandata državnega zbora.
Predsednik stranke SLS Marjan Podobnik je v izjavi ob podpisu dejal, da želijo ustvariti takšno Slovenijo, za kakršno se je glasovalo na plebiscitu o samostojnosti. K sodelovanju pa so po njegovih besedah povabljeni vsi, prav tako bodo nagovarjali vse. "Nihče ne bo ostal sam," je dejal Podobnik. Predsednik stranke Konkretno in gospodarski minister Zdravko Počivalšek je ob tem poudaril, da so v gibanju pokazali, da so sposobni preseči razlike, ki obstajajo med podpisnicami, in pogled usmeriti v prihodnost. "Če želimo Slovenijo postaviti na vrh svetovne verige uspešnosti, moramo pokazati, da z novo politično formo mislimo resno. Namesto razkola potrebujemo sodelovanje," je dejal.
Sodelovanje je poudaril tudi predsednik Zelenih Slovenije Andrej Čuš. Ugotavljal je, da okoljska politika zadnjih 30 let ni imela ljudi, ki bi iskali skupne rešitve. Dnevno se po Čuševih besedah zastrupljajo voda, zrak in naš življenjski prostor in takšno je po njegovem mnenju tudi aktualno stanje v hramu demokracije.
Predsednik Nove ljudske stranke Slovenije (NLS) in državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc Kangler je ob tem dejal, da politični krč pred volitvami škodi gospodarstvu in državljanom. "Zato je odgovornost vseh tistih, ki se čutimo poklicane, da kreiramo prihodnost politike v Sloveniji, da ustvarjamo dialog, da združujemo in ne izključujemo nikogar vnaprej," je sklenil.
Predsednik stranke Novi socialdemokrati Andrej Magajna pa je dejal, da ga podpis pogodbe spominja na podpis predsedstva Demosa pred 30 leti. Pri tem je dodal, da socialdemokrati gibanju dodajajo nove barve. Poudaril je vrednote NOB-ja, ki je bil legitimna pravica naroda, da se brani pred okupatorjem, partizansko gibanje pa označil za dejanje domoljubja. "Znali smo povezati, stopiti skupaj v letih '41 in '91, ko smo bili ogroženi, in to bi moralo biti vodilo za naprej," je sklenil.
Socialni, zeleni in gospodarski steber razvoja
Uradni govornik gibanja je postal Marko Balažic, ki je dejal, da smo iz Slovenije izgnali razum in prednost dali zlobi. Zato so se povezali v gibanje, ki želi strpnejšo družbo, v kateri bi se znali pogovarjati in biti spoštljivi ter bi pravila veljala za vse enako.
Povežimo Slovenijo bo na volitvah oblikovala enotno listo, na kateri pa mesta za posamezne stranke ne bodo jasno določena. V vsakem okraju bo kandidiral tisti, ki je po javnomnenjskih anketah najboljši. "Vse stranke so sklenile, da vseh pet stopi za tistim, ki bo prepoznan kot najboljši, in ga vzajemno podpre," je po dogodku pojasnil Balažic. Čuš pa je dejal, da si geografsko ustrezajo, kar je bilo "veliko olajšanje". Stranke tako ne bodo imele enakega števila kandidatov. Poudarjajo tudi, da bodo na listi lahko kandidirali tudi nestrankarski kandidati. Kangler je dejal, da so velika razhajanja v številu kandidatov iz posamezne stranke, "ampak to ni moteče za nikogar".
Pobudnica gibanja Nada Pavšer pa je dejala, da želijo graditi pot na temelju treh stebrov trajnostnega razvoja, ki so ljudski socialni steber, zeleni steber in liberalnogospodarski steber. Poudarila je, da če želijo ta trajnostni vidik uresničevati v življenju in v praksi, je potreben zelo širok konsenz.
Pri podpisu pogodbe so bili navzoči tudi predsednik državnega sveta in podpredsednik stranke Konkretno Alojz Kovšca, nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje in zdravnica Tina Bregant, svetovalec v kabinetu predsednika države ter nekdanji ustavni sodnik Ernest Petrič in ministrica za izobraževanje Simona Kustec.
Kdo bo mandatarski kandidat gibanja Povežimo Slovenijo?
Balažic je bil tudi gost Odmevov. Komentiral je besede Marjana Podobnika, ki je kot kandidata za mandatarja pred tedni omenjal predsednika uprave Krke Jožeta Colariča, kar pa je ta zanikal. "To je vendarle vzeto malo iz konteksta, Colarič je o tem zelo resno razmišljal. Nam je žal, da se je odločil, kot se je odločil, in to odločitev seveda spoštujemo. Ampak pri vsem skupaj pa vedno poudarja, da mu je politika povezovanja izrazito blizu. Vemo, kakšne so razmere v slovenski politiki, ne razkrivamo vseh kart naenkrat, počakajmo," je dejal Balažic.
Precej zanimanja je spodbudila še ena Podobnikova napoved, in sicer, da bi želeli nagovoriti tudi tiste, ki se ne želijo cepiti. "Ne postavljamo se v vlogo, ko iščemo pri ljudeh stvari, s katerimi se ne strinjamo, ampak iščemo možnosti sodelovanja. Vedno smo nagovarjali ljudi, naj se obnašajo odgovorno. Če povem, da je bil današnji dogodek izveden v skladu z vladnim odlokom, sem odgovoril vse," je dejal Balažic.
V videu spodaj vabljeni k ogledu celotnega pogovora.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje