Davčna uprava bo na svoji spletni strani 15. aprila prvič javno objavila seznam davčnih zavezancev z zapadlimi neplačanimi davčnimi obveznostmi, ki na dan 25. 3. 2013 presegajo 5.000 evrov in so starejše od 90 dni.
Že zdaj so z Dursa sporočili, da je med neplačniki 4.476 pravnih oseb in kar 11.441 fizičnih oseb. Prva skupina Dursu dolguje 578.069.691 evrov, druga pa 350.949.226 evrov, skupaj pa že več kot 90 dni državi dolgujejo za skoraj milijardo (oz. 929 milijonov) evrov davkov.
Dohodninske odločbe že na poti
Poštarji bodo medtem te dni več kot pol milijona zavezancem prinesli informativne izračune dohodnine. Slaba polovica jih bo preplačano dohodnino dobila vrnjeno, dobrih 43 odstotkov pa jih bo dohodnino vračalo. Na davčni upravi pojasnjujejo, da bodo od 221.883 zavezancev, ki bodo morali dohodnino doplačati, pobrali za slabih 50 milijonov evrov doplačil, 253.775 oz. 49,77 odstotka vseh poslanih izračunov v prvi pošiljki, ki so dohodnino preplačali, pa bodo skupno vrnili malo manj kot 70 milijonov evrov. Povprečni znesek doplačila v tej pošiljki tako znaša 223,85 evra, povprečni znesek vračila pa 275,61 evra, še dodajajo na Dursu.
Rok za plačilo premalo plačane dohodnine je 3. junij 2013, preveč plačana dohodnina pa bo zavezancem nakazana na tekoči račun 31. maja.
Davčna uprava ob tem opozarja, naj zavezanci informativne izračune dohodnine (te že nekaj let pošiljajo z navadno, in ne več s priporočeno pošto) natančno pregledajo in preverijo, če so vključeni podatki o vseh prejetih dohodkih, ki so obdavčeni z dohodnino. Nato naj navedene podatke primerjajo s svojimi podatki oziroma s podatki o dohodkih, ki so jih prejeli od svojega izplačevalca.
Ugovor morate vložiti, sicer plačate globo
Če podatki v informativnem izračunu niso pravilni oziroma so pomanjkljivi ali pa je njihova davčna obveznost prenizko ali previsoko ugotovljena, morate v 30 dneh (to pomeni, da se bo rok iztekel 3. maja) obvezno podati ugovor, saj sicer storite davčni prekršek, za katerega je zagrožena globa od 400 do 1.200 evrov, pravijo na Dursu in dodajajo, da je obrazec za ugovor na voljo na vseh davčnih uradih oz. izpostavah in na njihovi spletni strani. Na podlagi ugovora bo davčni organ zavezancu izdal dohodninsko odločbo.
Če pa se zavezanci z informativnim izračunom strinjajo, torej če presodijo, da je dejansko stanje takšno, kot je navedeno na informativnem izračunu dohodnine, jim ni treba storiti ničesar, ker bo informativni izračun v 30 dneh od odpreme samodejno postal odločba.
Če je razlika le nekaj centov, ugovorov ni treba dati
"Zavezancem ni treba vlagati ugovorov zoper informativni izračun dohodnine, če razlika med zneski dohodkov iz IID in zneski dohodkov iz obvestil, prejetih od izplačevalcev, v skupnem znesku, ne presega 1 evra. Pri veliki večini zavezancev, kjer je zaradi zaokroževanja zneskov prihajalo do razlik, te znašajo nekaj centov, večja razlika (do 1 evra) pa lahko pride pri zavezancih, ki so imeli v preteklem letu večje število različnih izplačevalcev," pri tem še poudarjajo na davčni upravi.
Naslednji sveženj informativnih izračunov bo odpremljen 31. maja 2013. Informativnih izračunov pa zavezanci ne bodo prejeli, če davčna uprava od izplačevalcev dohodkov ni prejela podatkov o izplačanih dohodkih. V tem primeru morajo zavezanci napoved vložiti sami, in to od 15. junija, do 31. julija 2013. Obrazec napovedi je dostopen na vseh davčnih uradih oziroma izpostavah in na spletni strani Dursa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje