Bloke bi spadale v Notranjsko pokrajino, medtem ko Logatca v njej ne bi bilo. Foto:
Bloke bi spadale v Notranjsko pokrajino, medtem ko Logatca v njej ne bi bilo. Foto:
Bomo imeli 14 pokrajin? Foto: RTV SLO
Koalicija o pokrajinah

Temu nasprotujejo na ministrstvu za javno upravo, kjer zagovarjajo dvotirni sistem. Pri enotirnem sistemu, ki je bliže poslancem, gre za popoln prenos administrativnih pristojnosti na raven pokrajine, medtem ko pri dvotirnem sistemu država ohrani nekatere pristojnosti. SLS in NSi podpirata enotirni sistem, SDS pa se še ni odločil.

Po besedah Franca Jazbeca naj bi SDS o tem odločal v torek in najverjetneje prav tako podprl enotirni sistem. Potrudili se bodo, da bo zakon sprejemljiv tudi za opozicijo, saj ga morata podpreti dve tretjini poslancev.

Denar, pokrajin vladar
Jakob Presečnik (SLS) vidi največjo težavo pri pokrajinski zakonodaji v zakonu o ustanovitvi pokrajin, kjer bodo določene meje območja in sedeži pokrajin. NSi bo zakon o ustanovitvi pokrajin podprl le, če ta ne bo prinesel dodatnih finančnih obremenitev za državo. Martin Mikolič je poudaril, da se mora s pokrajinami država decentralizirati, kar pomeni, da se nanje prenesejo tako kader kot tudi finančna sredstva.

Na pokrajinske volitve leta 2008
Pokrajine naj bi sicer zaživele 1. januarja leta 2009, minister za lokalno samoupravo pa poudarja, da ustanovitev pokrajin ne sme povzročiti dodatnih stroškov. Po trenutnem načrtu naj bi konec leta 2008 izvedli prve volitve v pokrajinske organe. Stvari za zdaj potekajo tako, da bi se lahko držali rokov, je povedal Žagar. Kdaj je zadnji rok za sprejetje zakonodaje na nivoju vlade, da bi to bilo uresničljivo, pa ni povedal.

Kdaj sestanek z opozicijo?
Minister Žagar se bo sešel tudi s predstavniki opozicije. Kdaj se bo to zgodilo, še ni znano, saj še usklajujejo termine. Žagar je še poudaril, da bodo usklajevanja potekala tudi še med sprejemanjem pokrajinske zakonodaje v državnem zboru.

Koalicija o pokrajinah