Kot so v izjavi za javnost zapisali po četrtkovi odločitvi policijskega stavkovnega odbora, sestavljenega iz predstavnikov obeh policijskih sindikatov, so pogajanja z vladno pogajalsko skupino zastala. Vladi sporočajo, da se "slepih mišk" ne bodo več igrali ter da imajo dovolj arogance in praznih besed.
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je na novinarski konferenci poudaril, da je bila ponudba vladne pogajalske skupine slabša od tiste, ki jim jo je v začetku marca ponudila prejšnja vlada. "Zaradi tega imamo občutek, da se na neki način poskušajo iz nas norčevati," je dejal. Pojasnil je, da za nadaljnja srečanja z vladno stranjo še niso dogovorjeni, in zatrdil, da se bodo na vsako vabilo vlade odzvali.
Predsednik Sindikata policistov Slovenije Kristjan Mlekuš je poudaril, da stavka, ki so jo začeli februarja, po marčevski prekinitvi pa jo od oktobra nadaljujejo, poteka "izključno zaradi tega, da se poklic policista ustrezno ovrednoti glede na naloge in pooblastila ter predvsem glede na odgovornosti in nevarnosti, s katerimi se vsakodnevno soočajo". "Od tega policijski stavkovni odbor ne bo odstopal in ponudba, ki smo jo dobili od vlade na naše stavkovne zahteve, je ne samo žaljiva do slehernega policista in policistke, ampak vlada s tem tudi prevzema odgovornost za varnost državljank in državljanov," je dejal.
Uroševič in Mlekuš sta napovedala, da bodo javnost pravočasno obvestili, kje, kdaj in kako bodo v ponedeljek izvajali ukrepe zaostritve stavke. "Iz preteklih stavk imamo izkušnje, da se nasprotna stran običajno na naše napovedi tudi ustrezno pripravi z dodatnimi organizacijskimi, kadrovskimi in drugimi ukrepi, tako da v tem trenutku ne želimo razkriti vseh podrobnosti," je dejal Mlekuš.
Sindikalista sta se državljanom za morebitne neprijetnosti, ki jih bodo doletele zaradi tega, vnaprej opravičila in poudarila, da se varnost državljanov v nobenem primeru ne bo zmanjšala. "Policisti smo tako etično, moralno kot tudi s svojim poklicnim poslanstvom zavezani k temu, da jih varujemo, mogoče bomo na nekaterih delih celo pokazali, kaj pomeni varnost," je pojasnil Mlekuš.
Odgovornost nosi vlada
Državljanom se tako po Uroševičevih besedah ni treba bati, da bi bila njihova stopnja varnosti kakor koli prizadeta, se pa mora, kot je pojasnil Mlekuš, njihovih ukrepov bati vlada. "Predvsem zato, ker z zaostrovanjem naših ukrepov prevzema polno odgovornost za varnost prebivalcev Slovenije," je pojasnil.
Policijska sindikata sicer med drugim zahtevata vnovično vzpostavitev razmerij med plačami primerljivih poklicev. S stavkovnim sporazumom leta 2016 sta namreč sindikata z vlado dosegla sporazum o višjih plačah, a so bila leto pozneje v okviru odprave plačnih anomalij določena boljša vrednotenja delovnih mest tudi pri drugih pooblaščenih uradnih osebah.
Obenem sindikata zahtevata tudi posebno nagrado za vsako leto opravljenega dela, nadomestilo za dolžnost ukrepanja ob vsakem času, ovrednotenje prepovedi članstva v političnih strankah in odpravo anomalij pri poklicnem in starostnem upokojevanju.
Vladni pogajalec upa, da zaostritve ne bo
Vodja vladnih pogajalcev Peter Pogačar pa je ob robu pogajanj z drugimi sindikalnimi skupinami izrazil upanje, da zaostritve stavke ne bo.
Spomnil je, da so s policijskima sindikatoma v fazi pogajanj, in pojasnil, da so dogovorjeni, da jim vladna stran v ponedeljek zjutraj pošlje približevalni predlog, pogajanja pa bodo nadaljevali v četrtek. "Verjamem, da bomo tudi z njimi sklenili tak dogovor, da zaostritve stavke ne bo in da se bo hkrati tudi končala stavka policistov," je dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje