Pogajanja z glavnim vladnim pogajalcem, ministrom za delo Andrejem Vizjakom, se bodo nadaljevala v torek, še vedno pa potekajo vzporedna usklajevanja glede kolektivne pogodbe v prostorih notranjega ministrstva.
Vlada bo predloge policistov preučila
Po pogajanjih je Vizjak povedal, da je zadnji rok za dogovor med policisti in vlado torek, ko naj bi ponovno parafirali besedilo sporazuma. V sredo dopoldne naj bi strani potrdili dogovor in ga popoldne tudi podpisali, kar bo po Vizjakovih besedah omogočilo umik referendumske pobude in uveljavitev varčevalnega zakona.
Nove predloge policistov so sicer pregledali in po Vizjakovih besedah ugotovili, da nekateri nadgrajujejo določeno besedilo in nimajo finančnih posledic, nekateri predlogi so statusne narave, nekateri pa imajo finančne posledice. Vladna stran si je tako popoldan vzela za proučitev predlogov, da bodo videli, ali posegajo v sistem.
Petrovič: Zmagovalci pogajanj bodo državljani
Zoran Petrovič, predsednik Sindikata policistov Slovenije je v izjavi za medije dejal, da so vladi dali predloge, za katere menijo, da jih je na tej stopnji treba obravnavati. Več podrobnosti ni želel dajati, je pa dodal, da bodo zmagovalci pogajanj državljani, "saj bodo dobili policiste, ki bodo dobro motivirani".
Petrovič je zanikal informacije, da želijo policisti doseči milejšo obravnavo v zvezi s storjenimi prekrški. Potrdil je navedbe Uroševiča, da se želijo policisti le izenačiti z ostalimi državljani pri obravnavi kaznivih dejanj, ki jih policisti storijo v prostem času.
Podpredsednik sindikata Andrej Kocbek pa je dodal, da zbiranje podpisov poteka dobro, saj naj bi bila ponekod na upravnih enotah celo gneča.
Dopoldne so predelali besedilo sporazuma
"Šli smo v usklajevanje kolektivne pogodbe za policiste, da izčistimo še normativni del oz. tisto, kar mi mislimo, da je treba zapisati, vladna stran pa tisto, kar se lahko zapiše," je pojasnil predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič. Na mizi so po njegovih besedah izhodišča za kolektivno pogodbo, ki jih je treba pravilno zapisati v osnutek.
Dopoldne so na pogajanjih predelali besedilo sporazuma in predstavniki policijskih sindikatov so Vizjaku predstavili stališča, kaj je treba še spremeniti. Vlada po Uroševičevih besedah na določenih točkah potrebuje še čas za razmislek, ali je to v okviru njihovih pristojnosti in možnosti. Današnji predlog obeh sindikatov je večinoma modifikacija že dogovorjenih stvari. Kot je dodal Uroševič, so dodatno zahtevali, da se policisti v kazenskih postopkih za dejanja, storjena v prostem času, izenačijo z drugimi državljani.
Tokrat imajo mandat za pogajanja
Uroševič je sicer že ob jutranjem prihodu na pogajanja zatrdil, da tokrat ima mandat članstva zanje. Ta je po Uroševičevih besedah izražen že s tem, da so povedali, da vsebina že parafiranega sporazuma ne zagotavlja dovolj, da bodo stvari tudi uresničene. "In to je največji problem," je poudaril. Tudi Zoran Petrovič, predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS), je zatrdil, da ima mandat članstva za pogajanja in tudi za podpis, "če bo sporazum sprejemljiv".
Vodstvi obeh sindikatov sta se ves konec tedna usklajevali o novih izhodiščih za pogajanja z vlado.
Sindikata podpisala, članstvo se je uprlo
Predlog sporazuma, ki obsega 25 točk - med drugim so se dogovorili o izplačilih za delovno uspešnost, novi sistemizaciji delovnih mest in pogodbah o sindikalnem delu -, predvideva pa tudi umik referendumske pobude o zakonu za uravnoteženje javnih financ, so vodstvi obeh policijskih sindikatov in vlada parafirali v sredo, a se je zapletlo v petek, ko so svoje odločno nasprotovanje nekaterim točkam izrazili člani sindikatov.
PSS odkril nekaj stvari, ki jih želi razčistiti
Pretekli konec tedna sta nato oba sindikata v sodelovanju s svojimi člani oblikovala nekatera nova pogajalska izhodišča, ki jih bodo zdaj predstavili ministru za delo. Predvsem v Policijskem sindikatu Slovenije so odkrili nekaj stvari, ki jih želijo razčistiti s predstavniki drugega sindikata in z Vizjakom, je pojasnil Uroševič - našli so namreč določene zaveze, ki pa jih ob uveljavitvi sporazuma policijski sindikat ne bi mogel izpolniti. Sporazum je zato treba po Uroševičevih besedah dopolniti.
Sindikalist priznava napredek, vendar ...
Sindikat policistov Slovenije se je že v petek odločno izrekel proti sporazumu. Petrovič je po sestankih na terenu zatrdil, da je bil odziv policistov enoten in odločen: "Prek regionalnih predstavnikov je članstvo jasno in glasno povedalo, da sporazuma ne podpira." Petrovič je v petek ob tem dodal, da sam sicer meni, da sporazum pomeni precejšen napredek, "ki ga ne gre zanemariti", vendar mora vodstvo slediti zahtevam svojega članstva.
S petkom je začel teči tudi rok za zbiranje podpisov za razpis referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ, ki bi sicer moral začeti veljati 1. junija, a se to ne bo zgodilo, vsaj dokler policisti ne umaknejo referendumske pobude. Vlada kljub vsemu zagotavlja, da se je še pripravljena pogovarjati in da bo naredila vse, da se dogovorijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje