Politične stranke so ocenile, da potrebujejo še enkrat več denarja, saj da znesek za financiranje ni bil povečan že od leta 2014. Foto: Pixabay
Politične stranke so ocenile, da potrebujejo še enkrat več denarja, saj da znesek za financiranje ni bil povečan že od leta 2014. Foto: Pixabay

Kolegij predsednice DZ-ja je sprejel predlog sprememb finančnega načrta za leto 2024 in predlog finančnega načrta parlamenta za leto 2025. Generalna sekretarka DZ-ja Uršula Zore Tavčar je v obrazložitvi predlogov na seji kolegija predsednice DZ-ja pojasnila, da je predlog pripravljen v skladu s potrebami, ki so jih poudarile službe, in dodatnim dogovorom na posvetu vodij poslanskih skupin ter da omogoča delovanje DZ-ja.

Kot izhaja iz objavljenega gradiva, se finančni načrt za leto 2024 zvišuje na približno 36.330.000 evrov. Največ, in sicer za 2.476.918, se povečujejo sredstva za sofinanciranje političnih strank, ki bodo tako znašala 5.014.065 evrov. V obrazložitvi sprememb v gradivu je navedeno, da se ta sredstva od leta 2014, ko je financiranje določeno v finančnem načrtu DZ-ja, niso povečevala. Vseh pet parlamentarnih strank je predlog soglasno podprlo.

V skladu z zakonom o političnih strankah se sredstva, namenjena financiranju političnih strank, določijo v državnem proračunu in ne smejo presegati 0,017 odstotka BDP-ja v letu pred sprejetjem proračuna. Ob tem so v gradivu pojasnili, da 0,017 odstotka BDP-ja znaša približno 10,03 milijona evrov, v finančnem načrtu določena sredstva nekaj več kot pet milijonov evrov pa predstavljajo 0,0085 odstotka BDP-ja.

Višja sredstva za plače

Za približno 839.000 evrov se s spremembami finančnega načrta za prihodnje leto zvišujejo sredstva za plače, ki tako znašajo približno 20,83 milijona evrov. Ob tem so v gradivu navedli, da so bile letos sprejete spremembe odloka, s katerimi so se zagotovila dodatna delovna mesta v poslanskih skupinah, da so se aprila vsem zaposlenim v javnem sektorju zvišale plače, med drugim pa so upoštevali tudi projekcijo ministrstva za finance glede zvišanj plač zaradi odprave plačnih nesorazmerij v prihodnjem letu.

Zaradi že omenjene projekcije in zaradi spremenjenih vrednosti plačnih razredov za delovna mesta, ki za strokovno pomoč pripadajo poslanskim skupinam, se za nekaj več kot 130.000 evrov na skoraj 2,7 milijona evrov zvišujejo tudi sredstva za strokovno pomoč poslancem.

Proračunske postavke na namenskih sredstvih se zvišujejo za skupno 125.000 evrov na 650.000 evrov zaradi načrtovanega ostanka pravic porabe v letošnjem letu in zaradi pričakovanih večjih prilivov sredstev. V prihodnjem letu bodo izvedli delno zamenjavo voznega parka, in sicer načrtujejo prodajo dveh vozil in enega kombija ter nakup enega novega vozila in kombija. Zvišanje na postavki lastna dejavnost za 60.000 evrov na 370.000 pa je predvideno zaradi okrepljenega poslovanja restavracije, kjer se v prihodnjem letu pričakuje za okoli 25 odstotkov večja realizacija.

Finančni načrt za leto 2025 pa znaša 38.674.935 evrov. V primerjavi s sprejetimi spremembami finančnega načrta za prihodnje leto se v letu 2025 načrtuje za nekaj več kot milijon evrov sredstev več za plače, milijon evrov pa je načrtovan za zasedanje parlamentarne skupščine Nato. Sredstva za sofinanciranje političnih strank pa ostajajo na enaki ravni kot v spremembah finančnega načrta za leto 2024.

Stranke so si podvojile proračunska sredstva