Državni zbor je delo začel s potrditvijo mandatov in izvolitvijo volilno-mandatne komisije. Vodstvo DZ-ja so poslanci zaupali Pavlu Gantarju, podpredsedniki pa so postali France Cukjati, Vasja Klavora in Miran Potrč.
Vizjak: Poleg finančnih tudi energetska vprašanja
Andrej Vizjak, gospodarski minister v prejšnjem mandatu, pričakuje, da se bo novi državni zbor čim prej spopadel z izzivi, ki so pred Slovenijo, in poiskal rešitve zanje. Poleg iskanja odgovorov na pritiske finančne krize je izpostavil tudi nujo spodbude konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in hitro ukrepanje, ki ga zahtevajo energetske spremembe. Te, po njegovih besedah, "zahtevajo hitro ukrepanje in prilagoditev energetskih in okolijskih politik". Po Vizjakovem mnenju so to teme, ki se morajo čim prej uvrstiti na dnevni red razprav v novem državnem zboru.
Potrč pričakuje etično obnašanje poslancev
Miran Potrč, kandidat za podpredsednika DZ-ja, je za MMC dejal, da bo seje državnega zbora vodil v skladu s poslovnikom, "brez domišljanja, da je tisti, ki vodi sejo, tudi poklican za to, da komentira posamezna mnenja in stališča. Bom pa pozoren do vseh razprav, da bi opozarjal poslanke in poslance, kadar v svojih razpravah žalijo, kršijo poslovnik in ravnajo v nasprotju z etiko in odnosi, ki bi morali veljati med poslankami in poslanci."
Za Potrča je najpomembnejša tema spopad s finančno krizo. Omenil je širitev garancije za bančne vloge državljanov, saj meni, da je treba zagotoviti varnost hranilnih vlog in tako ohraniti zaupanje državljanov v bančni sistem.
"Zakon o romskih pomočnikih. Oni so bistveni za reševanje romske problematike, rešitev te pa vidim predvsem na področju izobraževanja."
Franci Kek o lokalnih prioritetah
Luka Juri: Projekti, in ne polemike
Čisto svež poslanec novega sklica DZ-ja je Luka Juri. Pričakuje strpnost, dobro delo poslancev in osredotočenost na projekte, in ne na polemike. Za MMC je povedal, da je vzdušje med poslanci dobro, med lokalnimi, a pomembnimi vprašanji pa je kot Koprčan izpostavil rešitev zapletov s Primorsko univerzo.
Frangež: Tokrat ne bomo prezrli Maribora
Za Matevža Frangeža je delo v DZ-ju delo v dobro države in ljudi. Pri tem poudarja, da je treba povečati zaupanje državljanov v slovenski parlament. Med t. i. lokalnimi temami izpostavlja položaj Maribora, ki po njegovem mnenju "od nobene vlade ni dobil nikoli povrnjeno, kar je državi dal", zato se bo Frangež med drugim zavzemal za ukrepe, ki bi povečevali konkurenčnost ne le slovenskega na splošno, ampak posebej tudi mariborskega gospodarstva, njegov razvoj, in poiskali rešitev za "tisto kar Maribor najbolj potrebuje, nova delovna mesta."
Perne: O zdravstvu smo povedali že vse
Damjan Perne priznava, da bo kot svež poslanec šele spoznal poslansko delo. Kot župana ga najbolj zanima področje delovanja lokalne samouprave, kot zdravnik psihiater pa bo pozorno spremljal zdravstvo. Perne je v zvezi z zdravstveno problematiko med drugim dejal, da je bilo o tem že vse povedano, "vemo pa, kako je. Navadni človek do tistega, kar potrebuje, ne more priti, zato je treba delati na dvigu kakovosti in dostopnosti."
"Lepo bi bilo, če bi nam to uspelo. Na vsak način se na tem dela."
Damijan Perne o čakalnih vrstah v zdravstvu
Vajgl: Oblikovati je treba prioritete zunanje politike
Ivo Vajgl, nekdanji zunanji minister in veleposlanik, je prepričan, da mora država predvsem zelo jasno izoblikovati svoje zunanjepolitične prioritete. "Ne moremo delati zdaj eno, zdaj drugo in ne moremo dovoliti, da nas vedno nekdo zaposluje." Vajgl meni, da mora Slovenija svoja prioritetna polja oblikovati tako na globalnem področju kot na področju odnosov s sosednjimi državami, v oblikovanje zunanje politike pa je treba vključiti tudi civilno družbo.
"Oblikovati je treba razpoznavno zunanjo politiko Slovenije," je dejal Vajgl, ki v primeru reševanja odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško daje prednost bilateralnemu reševanju težav, saj je takšen način, po njegovem mnenju, najbolj učinkovit.
Poslanci so tudi zagotovili, da se bodo redno udeleževali sej državnega zbora.
Manjkala sta dva poslanca
Seje so se udeležili vsi poslanci razen Janeza Janše (SDS) in Zmaga Jelinčiča (SNS), prisostvovali pa so ji številni gostje, med njimi predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen, predsednik ustavnega sodišča Jože Tratnik, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, predsednik računskega sodišča Igor Šoltes, varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, nekdanji predsednik Milan Kučan, člani kabineta predsednika republike in predstavniki diplomatskega zbora.
Aleksandra K. Kovač
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje