"Izrazil sem mu nezadovoljstvo nad izvedenimi in predlaganimi ukrepi ministrstva in o posledicah teh ukrepov in o zakonskih določbah, ki govorijo, kaj sledi, če gre za neodpravo popravljalnih ukrepov. Torej, povedal sem mu, kaj določa zakon in kakšne so posledice," je za MMC razložil predsednik Računskega sodišča in dodal, da se mu je to zdelo najbolj primerno.
Šoltes nam je še pojasnil, da je o običajni praksi v tovrstnih primerih precej težko govoriti, saj se je to do zdaj, v 15 letih, zgodilo le dvakrat. Je Šoltes tako ravnal tudi pred leti, ko je podoben poziv za razrešitev takratnega okolijskega ministra Janeza Podobnika poslal Janezu Janši? "No, stvari se malo razlikujejo. In tudi okoliščine primera. Ocenil sem, da je tokrat primerno tudi obvestiti predsednika vlade o stanju, ki vlada na ministrstvu za okolje in prostor, glede teh popravljalnih ukrepov in tudi glede na pomembnost tega področja."
Okolje je problematično in zadeva vsakogar
Predsednik Računskega sodišča nam je nato še razložil, kaj natančno ga je spodbudilo k pogovoru s predsednikom vlade: "Gre za to, da je šlo že pred dvema letoma za podobno problematiko varovanja okolja, ločevanja odpadkov in komunalnih taks. Posledice tega ravnanja bodo vidne zelo neposredno v naslednjih letih in tako bodo ljudje plačevali višje položnice, kakor bi jih sicer, če bi bilo to ustrezno urejeno. Pogledati pa je treba tudi problem na lokalni ravni, med župani. Gre pač za problematiko, za katero se moramo potruditi, da bo ustrezno urejena."
Šoltes je še prepričan, da je okolijska problematika tako pomembna in tako široka, da se ji moramo posvetiti, zaradi česar se tudi vedno znova znajde pod drobnogledom Računskega sodišča.
Začelo se je s predstavitvijo porevizijskega poročila
Kot je znano, je 5. januarja Računsko sodišče premierja Boruta Pahorja pozvalo, naj začne postopek razrešitve ministra za okolje Karla Erjavca, saj je ministrstvo hudo kršilo obveznost dobrega poslovanja. Računsko sodišče je namreč v porevizijskem poročilu o smotrnosti ravnanja z ločeno zbranimi komunalnimi odpadki v Sloveniji od leta 2005 do konca leta 2007 ugotovilo, da ministrstvo za okolje ni izkazalo zadovoljivih popravljalnih ukrepov, ki mu jih je sodišče naložilo avgusta lani. Zadovoljivo je ministrstvo izvedlo le en ukrep od osmih.
Borut Pahor se je po posvetu z Erjavcem nato še isti dan odločil, da bo v 15 dneh v državni zbor poslal predlog za njegovo razrešitev. Premier si je na začetku zgodbe sicer zaželel, da bi skupaj s predlogom za Erjavčevo razrešitev v parlament poslal še predlog za novega okolijskega ministra, a so se v DeSUS-u odločili, da morebitnega kandidata predstavijo šele po že omenjeni razrešitvi. Pahor je predlog razrešitve v parlament nato končno poslal v torek, 19. januarja, poslanke in poslanci pa bodo o njem odločali prihodnji teden, torej 26. januarja.
Težko delo za novega ministra
Igor Šoltes ob tem pravi, da upa, da se bo novi minister z vso resnostjo lotil razmer na ministrstvu, seveda pa bodo na Računskem sodišču pozorni tudi na njegovo delo. A, je ponovil, ne zaradi ministra, pač pa zaradi pomena, ki ga ima to ministrstvo za vse nas, državljane.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje