DZ bo v torek obravnaval predlog novele zakona o lokalnih volitvah, ki jo je vlada potrdila konec junija. Predlog novele sledi odločbi ustavnega sodišča, z njo pa želijo urediti volilni spor. Vlada predlaga še nekatere spremembe, vezane na volilne postopke in opravila, med drugim širi krog upravičencev za vložitev tožbe na upravno sodišče in uvaja elektronsko poslovanje sodišča.

V nadaljevanju seje bodo poslanci obravnavali tudi več zakonskih predlogov, vezanih na romska vprašanja, ki jih je v parlamentarno proceduro vložil NSi. Med njimi predloge novel zakonov o osnovni šoli, urejanju trga dela, socialnovarstvenih prejemkih in predlog dopolnitev zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.

DZ bo obravnaval tudi koalicijski predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanje nacizma in fašizma.

V petek se bo pred poslanci zagovarjala ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Zoper ministrico za digitalno preobrazbo Stojmenovo Duh je bila interpelacija že drugič vložena zaradi lanskega 6,5 milijona evrov vrednega nakupa 13.000 prenosnih računalnikov. Kot izhaja iz nedavno objavljenega končnega revizijskega poročila Računskega sodišča o realizaciji lanskega proračuna, ministrstvo za digitalno preobrazbo pri tem nakupu ni ravnalo skladno z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti.

Med prisotnimi na kolegiju se je nato vnela debata o dostojnosti obnašanja poslancev in ministrov na sejah delovnih teles DZ-ja. V NSi-ju, kjer vodijo komisijo DZ-ja za nadzor javnih financ, so poudarili, da bi se sredne seje morala udeležiti ministrica Stojmenova Duh, a je bila tudi zaradi napovedane odsotnosti članov komisije že drugič preložena. NSi je vznemirilo tudi to, da je četrtkovo sejo komisije, na kateri so ponovno obravnavali izplačilo denarnega dela Prešernove nagrade Svetlani Makarovič, zapustila tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko.

V koaliciji pa so omenili nedostojno vedenje poslancev SDS-a na srednem zaslišanju kandidatke za evropsko komisarko Marto Kos.

Navsezadnje se je debata vnela tudi glede kazenske ovadbe, ki jo je zoper predsednico DZ-ja Urško Klakočar Zupančič podala opozicija, v njej pa ji očitajo, da onemogoča parlamentarno preiskavo, ki bi pod drobnogled vzela delovanje podjetij v slovenski energetiki.