Kolegij je izglasoval tudi, da se na ponedeljkovi seji odbora za infrastrukturo, okolje in prostor, na kateri bodo obravnavali nov sistem obračunavanja omrežnine, dovoli delo po 22. uri.
Ponedeljkova redna seja DZ se bo začela z vprašanji predsedniku vlade in ministrom. Poslanka Levice Nataša Sukič bo premierja Roberta Goloba spraševala v zvezi z ukrepi proti energetski revščini za blažitev skokov cen energije po izteku regulacije cen električne energije in uvedbi novega sistema obračuna omrežnine. Glede zavajanja javnosti o novem sistemu omrežnine bo premierja spraševal vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj.
O superračunalniku bo spraševal poslanec NSi Franc Medic, o (ne)sodelovanju z organi za preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj pa bo premierju vprašanje zastavil poslanec SDS Andrej Kosi.
Torkova seja bo v znamenju proračunskih dokumentov, ki jih morajo pred tem dokončno pripraviti na odboru DZ za finance, ki zaseda danes in v soboto. Predlog sprememb proračuna za leto 2025 predvideva zvišanje odhodkov za osem odstotkov na 17,09 milijarde evrov, proračunski primanjkljaj pa bi tako znašal 2,6 odstotka BDP.
V letu 2026 pa vlada pričakuje 15,9 milijarde evrov prihodkov, odhodkov pa načrtuje za skupaj 17,1 milijarde evrov, kar je podobno kot za prihodnje leto. Proračunski primanjkljaj naj bi se znižal na 1,6 odstotka BDP.
Na četrtkovem nadaljevanju seje bodo obravnavali predlog zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki predvideva ustanovitev javne agencije za kakovost v zdravstvu, s katero želijo doseči zagotavljanje razvoja in delovanja sistema upravljanja kakovosti v zdravstvu ter spremljanje napredka uresničevanja temeljnih načel kakovosti zdravstvene obravnave. Obravnavali bodo tudi predlog zakona o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih bolezni do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov.
V petek pa bodo poslanci obravnavali predlog sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi, ki so ga vložili v SDS, z njim pa predlagajo izvzem upokojencev iz plačevanja prispevka za dolgotrajno oskrbo.
Kolegij predsednice DZ je sprejel tudi sklep, da se predlog novele zakona o urejanju prostora obravnava po skrajšanem postopku. Kot je pojasnila generalna sekretarka vlade Barbara Kolenko Helbl, gre za manj zahtevne spremembe in dopolnitve zakona, ki se v večji meri nanašajo na podaljšanje uporabe prostorskih sestavin in pospešitev postopka sprejemanja občinskih prostorskih načrtov, ki v 23 občinah še niso sprejeti.
Kolegij je potrdil tudi predlog, da se odboru za infrastrukturo, ki bo v ponedeljek obravnaval nov sistem obračunavanja omrežnine, dovoli delo po 22. uri.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje