Prestavitev je zaradi uskladitve s pripombami zakonodajno-pravne službe predlagala predlagateljica zakona, predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič.

Odbor bi moral danes obravnavati predlog novele zakona o ustavnem sodišču, ki ga je v parlamentarni postopek vložila Klakočar Zupančič in prinaša opredelitev organa, pristojnega za ugotavljanje nezdružljivosti funkcije ustavnih sodnikov. To pristojnost bi imela Komisija za preprečevanje korupcije.

Predlog novele sledi primeru ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki je bil v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika pet let tudi popoldanski samostojni podjetnik, čeprav je ustavnim sodnikom prepovedana pridobitna dejavnost. Jaklič je pozneje zatrdil, da je kot samostojni podjetnik opravljal raziskovalno delo, kar mu zakonodaja dopušča, prepričan pa je, da za to ni potreboval soglasja predsednika ustavnega sodišča, zato zanj tudi ni zaprosil.

Po opozorilih, da ima pravna ureditev nezdružljivosti funkcije in prenehanja funkcije ustavnega sodnika vrzeli, je predsednica DZ-ja vložila predlog novele zakona, s katero naj bi se to vprašanje uredilo.

A je Klakočar Zupančič na današnji seji odbora predlagala, naj se točka prestavi na eno od prihodnjih sej. Kot je pojasnila, je predlog vložila precej "benevolentno in dobrohotno", da se ne bi preveč posegalo v položaj ustavnih sodnikov. A je zakonodajno-pravna služba po njenih besedah v svojem mnenju opozorila, da bi moral biti predlog bolj določen in normiran ter jasno določen organ in postopek v takšnih primerih.

"Glede na to, da naj bi bila ta ureditev bolj rigorozna, strožja kot s predlogom zakona, bomo seveda upoštevali navodila zakonodajno-pravne službe in zadevo uredili tako, da bo skladna z njihovim mnenjem," je predsednica DZ-ja obrazložila predlog za prestavitev točke.

Takšen predlog so podprli koalicijski poslanci, ne pa tudi v opoziciji. V SDS-u namreč menijo, da zakon sploh ni primeren za nadaljnjo obravnavo, saj po besedah Andreja Hoivika pomeni neposreden pritisk na ustavno sodišče in sodnika Jakliča. Poleg tega je zakonodajno-pravna služba predlog po njegovih besedah "raztrgala".

Odbor za pravosodje se bo sicer danes sestal še na eni seji, da kateri bo razpravljal tudi o "napadih na sodstvo in diskreditacijah sodne veje oblasti ter odgovornosti politike do spoštovanja sodne veje oblasti in varovanja ugleda pravne države". Za sklic seje se je predsednica odbora Lena Grgurevič odločila po torkovem zboru podpornikov predsednika SDS-a Janeza Janše pred sodiščem v Celju ter v luči groženj pravosodnim funkcionarjem in požiga hiše predsednika brežiškega okrajnega sodišča.