Dogovor, ki sta ga Fajon in Papič podpisala v okviru posveta slovenske diplomacije, omogoča sofinanciranje dejavnosti za večjo prepoznavnost Slovenije kot inovativne in znanstveno napredne države v mednarodnem prostoru, so sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve.

Po vzoru kulturnega, projektnega gospodarskega in razvojnega sklada, ki jih že sofinancirajo zunanje ministrstvo in druga pristojna ministrstva, bodo slovenska diplomatska predstavništva s pomočjo znanstvenega sklada v tujini predstavljala vrhunske dosežke in inovacije slovenskega znanstvenoraziskovalnega dela ob izbranih pomembnih mednarodnih dogodkih.

Cilji programa so spodbujanje dvostranskega in večstranskega mednarodnega sodelovanja na področjih znanosti in inovacij, povečevanje prepoznavnosti in konkurenčnosti slovenskega raziskovalnega okolja na mednarodni ravni, povezovanje znanstvene diaspore s Slovenijo in utrjevanje ugleda slovenske znanosti v svetovni raziskovalni skupnosti, so zapisali v sporočilu za javnost.

"Ta dogovor predstavlja pomemben korak k uveljavljanju znanstvene diplomacije kot orodja slovenske zunanje politike, s katerim bomo okrepili povezovanje, izmenjavo znanja in promocijo slovenskih znanstvenih dosežkov v mednarodnem okolju," so navedli. V prihodnjem letu bosta ministrstvi za t. i. znanstveni sklad zagotovili vsako po 30.000 evrov.