To je ključno zagotavljati vsem otrokom, sta se strinjala in se dogovorila tudi o nekaterih dodatnih preventivnih ukrepih v tej smeri, so sporočili z notranjega ministrstva.

Ministra sta na današnjem srečanju sicer potrdila dobro sodelovanje obeh institucij. "Tveganje pojavov ekstremnega nasilja v vrtcih in šolah v Sloveniji je sicer majhno, a se moramo zavedati, da nobena država ni odporna proti tovrstnim pojavom. Zato sta ključnega pomena preventivno delovanje in ozaveščanje vseh deležnikov v šolskem okolju in tudi vrtcih," so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu.

Kot primer dobre prakse medsebojnega sodelovanja sta izpostavila protokol obveščanja in ukrepanja v primeru groženj vzgojno-izobraževalnim zavodom. Ta je pripravljen za potrebe obveščanja zavodov ob zaznanih informacijah, ki so prepoznane kot morebitne grožnje oziroma pomenijo nevarnost v teh zavodih. Določa sodelovanje med policijo, ministrstvom za vzgojo in izobraževanje in vzgojno-izobraževalnimi zavodi za vzpostavitev hitrega in učinkovitega obveščanja ter tudi komuniciranje z javnostmi.

Danes sta se ministra dogovorila o nekaterih dodatnih preventivnih ukrepih v tej smeri. Med prvimi je ustrezno usposabljanje in izobraževanje ravnateljev in učiteljev o ravnanju v primeru nevarnosti oziroma potencialne grožnje v šolah in vrtcih. Pomembno pa je tudi ozaveščanje staršev in njihovih otrok, tudi skozi različne preventivne kampanje, kot je na primer Nasilje je čist out.

Ministra sta govorila tudi o medvrstniškem nasilju in se dogovorila za organizacijo skupnega strokovnega posveta o tej tematiki, na katerega bodo povabili ključne akterje s tega področja. Posvet predstavlja nadaljevanje lanskega dogodka, ki je bil namenjen razpravi o tem, kaj je nasilje in kakšni so vzroki zanj, letošnja tema pa bi bila usmerjena predvsem v način reševanja medvrstniškega nasilja, so še dodali na ministrstvu.