Maistra je označil za ključnega predstavnika slovenskega vojaštva v zgodovini Evrope in dodal, da je slovenska vojaška tradicija daljša od obdobja samostojne državnosti.

"Postavitev plošče Rudolfu Maistru na stavbi, v kateri je deloval, je za Slovenijo izraz spoštovanja mesta Przemysl in Poljske ter hkrati poklon našemu rojaku. V vaše mesto ga je leta 1908 pripeljalo vztrajanje v slovenski narodnozavedni drži znotraj avstro-ogrske vojske. To je bilo pravo domoljubje, ki je ena gonilnih sil slovenskega in poljskega naroda," je dejal Šarec.

Pojasnil je, da je Slovenija mlada država, a je njena vojaška tradicija veliko daljša od obdobja samostojne državnosti in lastne vojske. "Ponosni smo nanjo. Številni predstavniki slovenskega vojaštva so pustili pečat v evropski vojaški zgodovini, med njimi je z zlatimi črkami zapisan general Rudolf Maister," je dodal.

Ob tem je še spomnil, da prav letošnje leto zaznamujeta pomembni obletnici, povezani z generalom Maistrom, in sicer 150. obletnica njegovega rojstva in 90. obletnica njegove smrti. Slovenska vlada se je spominu nanj in v čast njegovim zaslugam za slovenski narod poklonila z razglasitvijo leta 2024 za leto generala Rudolfa Maistra.

Šarec se je z delegacijo, v kateri sta bila tudi državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš, sestal z namestnikom poljskega obrambnega ministra Stanislawom Wziatkom. Pred odkritjem plošče je obiskal tudi Narodni muzej Przemysl, ki gosti razstavo o generalu Maistru, je sporočilo obrambno ministrstvo.

Obisk v Przemyslu je Šarec izkoristil tudi za vnovično zahvalo Poljski, ki je lansko poletje nesebično in v velikem obsegu priskočila na pomoč, ko se je Slovenija spopadala s hudimi poplavami. "Predvsem pa nas povezuje ljubezen do domovine. Naj živi naša slavna tradicija, naj živi prijateljstvo med narodi," je še dodal.