Slovenija in Hrvaška sta rešili vprašanje katastrske občine Pregara. Foto: MMC RTV SLO
Slovenija in Hrvaška sta rešili vprašanje katastrske občine Pregara. Foto: MMC RTV SLO
Vprašanje občine Pregara je rešeno

Pika na i pri reševanju vprašanja prenosa zemljiške knjige za Pregaro je bila odločitev Slovenije, da Hrvaški da jasen namig, da jo bo težko podprla pri njenem vključevanju v EU, če vprašanje Pregare ne bo zaprto, pojasnjuje pravosodni minister Aleš Zalar.

Do zdaj se je za istrsko vasico na meji s Hrvaško, ki leži na slovenskem ozemlju, zemljiška knjiga vodila v Buzetu na Hrvaškem. Vprašanje prenosa zemljiške knjige iz Buzeta v Koper se je nato začelo reševati leta 2005. Tedaj je slovenska stran prevzela vso dokumentacijo in jo nastavila v svojo zemljiško knjigo, vendar bi Slovenija morala formalno potrditev dogovora dobiti z izročitvijo posebne diplomatske note od Hrvaške.

Dokončni dogovor med Pahorjem in Kosorjevo
Aktualni hrvaški pravosodni minister je to problematiko predstavil hrvaški premierki Jadranki Kosor ob sklepu pristopnih pogajanj z Evropsko unijo, saj je slovenska stran povezala to vprašanje s poglavjem o pravosodju v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU-jem. O izročitvi note sta se dokončno dogovorila slovenski premier Borut Pahor in hrvaška premierka Kosorjeva na sestanku prejšnji teden.

Primer je "absolutna prioriteta"
Hrvaška je nato v torek noto dejansko izročila, s čimer je Zalar danes seznanil parlamentarni odbor za notranjo politiko in vrhovno sodišče. Napovedal je, da se za vse osebe, ki do zdaj niso imele izkazane pravne varnosti s stanjem v zemljiški knjigi, to stanje lahko vzpostavi. "Ali govorimo o mesecu ali treh mesecih" za realizacijo te pravne varnosti, pa je stvar vrhovnega sodišča, pravi Zalar, ki pa je dodal, da so se z vrhovnim sodiščem strinjali, da je primer Pregare "absolutna prioriteta".

Vprašanje občine Pregara je rešeno