Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak meni, da pri sprejemanju zakona ne bo večjih težav. Tudi pri razpravah o referendumsko sicer zavrnjenem družinskem zakoniku ni bilo nasprotovanja izenačitvi pravic med partnericama oz. partnerjema, je spomnila.
Tako bi zakon lahko sprejeli do konca letošnjega leta ali na začetku prihodnjega. Potem pa se bo direktorat za družino osredotočil na pripravo zakona o družinah, ki ga po njenih besedah potrebujemo predvsem zaradi zaščite najranljivejših.
Predlog zakona o partnerski skupnosti ureja tudi nesklenjeno partnersko skupnost, in sicer kot dalj časa trajajočo življenjsko skupnost dveh žensk ali dveh moških, ki nista sklenila partnerske skupnosti, enako kot zunajzakonska skupnost dveh oseb različnega spola. Predlog ne posega na področje posvojitev in tudi ne na področje oploditve z biomedicinsko pomočjo, tako da bo na teh dveh področjih še naprej veljala sedanja ureditev, so sporočili z ministrstva.
Nekatere pripombe iz javne razprave, predvsem tiste, ki so se nanašale na obdobje uveljavitve nove ureditve in preoblikovanje obstoječih skupnosti, so upoštevali že v zdajšnjem predlogu. V predlagani ureditvi upravne enote ne bodo več presojale, ali so izpolnjeni pogoji za preoblikovanje registrirane istospolne partnerske skupnosti v partnersko skupnost. Poleg tega bosta partnerja lahko izjavila, da želita ali ne želita preoblikovanja njune skupnosti, njuna izjava pa bo imela učinek z dnem, ko bo podana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje