Gre za nov institut, ki ga uveljavlja zakon o varstvu pred diskriminacijo. Za zagovornico oz. zagovornika načela enakosti je lahko imenovana oseba, ki ima slovensko državljanstvo, univerzitetno izobrazbo družboslovne ali humanistične smeri ali visoko strokovno izobrazbo iste smeri s specializacijo oziroma magisterijem ali izobrazbo iste smeri, pridobljeno po študijskem programu druge stopnje v skladu z zakonom, ki ureja visoko šolstvo, najmanj pet let delovnih izkušenj, od tega najmanj tri leta na področju uresničevanja načela enakosti ali človekovih pravic in temeljnih svoboščin.
Kandidatka oz. kandidat ne sme biti član organov politične stranke, ne sme biti pravnomočno obsojen na nepogojno kazen zapora, prav tako ne sme biti v kazenskem postopku za kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.
Zagovornika imenuje državni zbor na predlog predsednika republike, ki lahko DZ-ju predlaga enega ali več kandidatov.
V uradu predsednika predloge sprejemajo do 14. septembra, nato pa bo predsednik Pahor predlog kandidatke ali kandidata posredoval v državni zbor v 30 dneh po izteku roka za zbiranje kandidatur. "Kot vedno doslej bo predsednik pred izbiro kandidata opravil tudi posvete z vodji poslanskih skupin v državnem zboru," so napovedali v njegovem uradu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje