"Vladna koalicija ne more delovati učinkovito, če ni temeljnega soglasja – močnejšega od vsake koalicijske pogodbe – soglasja, da smo vsi skupaj tu, da najdemo rešitve za probleme. Zato bom z zaupnico, ali smo še pripravljeni delati skupaj za dobro Slovenije in njenih državljanov, preverila podporo v DZ-ju," je novinarjem dejala Bratuškova.
V nedeljo dokončna odločitev
Do nedelje, ko se bo srečala z drugimi koalicijskimi prvaki, bo počakala z odločitvijo, ali bo zaupnico vezala na zakon, ki je potreben za izvedbo ukrepov, ali pa bo to naredila samostojno, za kar obstaja možnost.
Kongres PS-ja: Čim prej!
Hkrati je premierka napovedala, da bo izvršnemu odboru svoje stranke predlagala, naj čim prej skliče kongres PS-ja, na katerem bo kandidirala za predsednico. Želi si, da bi bil kongres čim prej, datume je treba preveriti s statutom in rokovnikom, meni pa, da bi bilo bolje kongres sklicati še pred evropskimi volitvami.
Jasen mandat v stranki in vladi
"Dejstvo je, da lahko le z jasnim mandatom v svoji stranki in celi vladi Slovenijo še privedemo iz težko obvladljive negotovosti. Kriza ni več svetovna, ampak je slovenska, ni gospodarska, ampak je politična," je dejala premierka in dodala: "Upam, da se poslanci PS-ja zavedajo svoje odgovornosti. Prav je, po vsem, kar se je naredilo, da preverim, ali še imam zaupanje 46 poslancev, da Slovenijo peljem v še lepšo prihodnost."
Dejala je, da je odnos znotraj poslanske skupine PS-ja dober, je pa dejstvo, da je PS demokratična stranka, v kateri se lahko poslanci odločajo brez navodil in pritiskov. "Tisti, ki se bodo odločili drugače, se bodo pač odločili, kar je njihova pravica in tudi odgovornost."
Ne prvi ne zadnji sestanek z Jankovićem
Dejala je tudi, da se ustanovitelj PS-ja in drugi člani stranke srečujejo in da sestanek v sredo ni bil "ne prvi ne zadnji sestanek". "Janković ima pravico biti nezadovoljen, kritizirati, ni član vlade. Tako njemu kot drugim povem, naj pogleda rezultate, ki so na mizi in so več, kot je marsikdo pričakoval od nas v enem letu. Če bomo lahko nadaljevali delo, bomo Slovenijo vrnili tja, kjer ji je mesto," je bila odločna premierka.
"Izpolnila sem svojo največjo obljubo"
Ponovno je naštela, kaj vse je njena vlada v dobrem letu naredila dobrega. "Uspelo nam je narediti marsikaj, najpomembneje je, da nismo več v pasti finančnih špekulantov in se ne sprašujemo, kdaj bodo začeli svoje plenjenje v naši državi. To pomeni, da sem svojo največjo obljubo državljanom in državljankam izpolnila. Slovenijo sem pripeljala v varnejši pristan, četudi bomo morali na predčasne volitve," je dejala.
Zgodovinsko nizka obrestna mera
Spomnila je, da so predvidevanja za gospodarsko rast pozitivna, za gospodarsko dejavnost večja. Vse sile bodo usmerili v dodatno krepitev gospodarstva; zaposlenost se povečuje, za marec so podatki spodbudni. "Ne nazadnje so obrestne mere za naše zadolževanje rekordno nizke: 3,4 odstotka ali 180 bazičnih točk ali 1,8 odstotka nad nemškimi obveznicami. To je zgodovinsko nizka obrestna mera za Slovenijo," je dejala in spomnila, da smo se lani pogovarjali, ali "bomo sploh dobili denar na finančnih trgih in ali bi bila cena zadolževanja malo pod sedmimi odstotki ali 550 t. i. bazičnih točk nad nemškimi obveznicami. Te razlike so ogromne, razlika se bo poznala tudi v državnem proračunu," je napovedala optimistično.
"Z davkom na nepremičnine gremo naprej"
Z davkom na nepremičnine gremo naprej, je napovedala Alenka Bratušek. Natančno bodo proučili sodbo ustavnega sodišča in ugotovili, zakaj in kje so določene spremembe potrebne. Prepričana je, da je davek na nepremičnine ena izmed pravičnejših dajatev, ki jo imajo skoraj vse države. Obdavčitev premoženja v Sloveniji je zelo pod evropskim povprečjem, je zatrdila.
Poslancem PS-ja je podrobno predstavila, kako bo vlada nadomestila izpad davka na nepremičnine, v nedeljo ga bo tudi drugim predsednikom koalicijskih strank. V petek o konkretnih ukrepih ni hotela govoriti, nanašali se bodo tako na odhodkovno kot prihodkovno stran.
Končno so na vrsti posredni proračunski uporabniki
"Ko govorimo o odhodkovni strani: prihranke iščemo v širšem javnem sektorju, pri posrednih proračunskih uporabnikih. S koliko t. i. kumulativnih presežkov razpolagajo javni zavodi, javne agencije in javni skladi? Številka je ogromna. Prav v tem delu bomo iskali prihranke. Dejstvo je, da boljše gospodarske napovedi – razlika je več kot ena odstotna točka: od -0,08 do 0,5; kot konzervativne napovedi pri pripravi proračuna – dajejo nekaj manevrskega prostora tudi na prihodkovni strani."
Dvig DDV-ja ob razbremenitvi stroškov dela?
Bratuškova meni, da bi se koalicija lahko dogovorila, da dvig DDV-ja izvede ob tem, da hkrati za enak znesek razbremeni stroške dela. "To je edina alternativa, o kateri sem se pripravljena pogovarjati, da bi okrepili konkurenčnost našega gospodarstva."
Pozvala je tudi h konsolidaciji koalicije: preveč pogajanj in pogovorov je preko medijev, je okrcala koalicijske partnerje in tudi lastno stranko, rekoč, da tudi PS že nekaj časa ne gleda naprej. Ker pa je treba gledati naprej, bo predlagala, da PS skliče kongres čim prej.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje