Prijatelj je pred sodnikom izjavil, da podkupnine ni vzel, in zatrdil, da gre za velik konstrukt. Napovedal je tudi, da se bo branil. Čeprav je tožilec zaradi ponovitvene nevarnosti predlagal pripor, se preiskovalni sodnik s tem ni strinjal. O tem mora v 48 urah zdaj odločati izvenrazpravni senat koprskega sodišča.
"Domov grem, sem svoboden človek," je Prijatelj dejal ob prihodu s sodišča. Prepričan je, da je bila kriminalistična akcija usmerjena v oslabitev Slovenske nacionalne stranke, njegovo pridržanje pa je poskus zmanjšanja "rejtinga stranke, ki raste".
Poslanskega mandata ne namerava vrniti, prav tako ne bo izstopil iz stranke. Ker gre za velik pritisk na stranko, bo v prihodnosti po vsej verjetnosti nastopal kot samostojen poslanec, glasoval pa bo v skladu s statutom SNS-a, je še povedal.
"Z Mikužem sva se tam pogovarjala"
Poslanec SNS-a je bil v policijskem pridržanju od torka, saj naj bi ga policisti zasačili v Solkanu pri sprejemanju 323.000 evrov podkupnine, osumljen naj bi bil njihovega prejemanja in tudi dajanja.
O tem sestanku z lastnikom podjetja Premik net Marjanom Mikužem je Prijatelj dejal, da sta se le pogovarjala. "V družini imamo poslovni odnos. Iz tega naslova izhaja upniško-dolžniško razmerje, ki je napisano in podpisano," je pojasnil in zanikal tudi, da naj bi grozil z orožjem.
V hišni preiskavi na njegovem domu so kriminalisti našli orožje, kar je potrdil tudi njegov odvetnik. Med orožjem naj bi bile ročne bombe in puške kalašnikov, Prijatelj pa o tem pravi, da so odkrili "samo tisto, kar je imel v vojni za Slovenijo". Odvetnik Silvan Jaklin je poudaril, da ima Prijatelj za orožje dovoljenje.
Prijatelj naj bi posredoval pri prodaji parcel
Po poročanju medijev naj bi se poslančevi grehi nanašali predvsem na vpletenost v posle Luke Koper, ko jo je vodil Robert Časar. Luka je takrat za potrebe gradnje logističnega terminala na Orleški gmajni kupila 63 hektarjev veliko zemljišče. Srečko Prijatelj je Časarju svetoval, naj posle izpelje prek novogoriškega nepremičninskega podjetja Premik net, ki ga vodi Mikuž, solastnica s Premik netom povezanega podjetja Premik invest pa je poslančeva žena Aleksandra Prijatelj.
Premik net zaslužil s preplačanimi zemljišči
Kmetje so zemljišča Premik netu prodajali po zelo nizkih cenah - od 15 do 25 evrov za kvadratni meter - to zemljo pa je nato podjetje Luki Koper prodajalo po 80 evrov za kvadratni meter. Za nameček je prodajalec prejel še največjo mogočo prodajno provizijo, to je več kot 800.000 evrov, za sama zemljišča pa je Luka odštela več milijonov evrov.
A Prijatelj naj bi nato ugotovil, da svojega deleža pri projektu ni dobil, zato ga je od Mikuža zahteval, ta pa mu ni hotel ugoditi, zato se je poslanec zatekel k izsiljevanju in grožnjam.
Spornost nakupa sežanskih zemljišč so kriminalisti začeli preiskovati že lanskega aprila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje