Protestniki so se zbrali na Kongresnem trgu, odšli pred parlament, se nato podali proti magistratu in se vrnili pred DZ. Protest je sprožil odstop senata Komisije za preprečevanje komisije prejšnji petek. Njen vodja Goran Klemenčič uživa med nekaterimi protestniki očitno precejšen ugled. Eden izmed njih je tako dejal, da bi ga podprl, če bi šel v politiko, in dodal: "Za njega bi dal tudi roko v ogenj, če bi bilo treba. Takih Klemenčičev bi moralo biti v Sloveniji veliko več."
Protestnica Helena je v izjavi za medije poudarila, da Slovenija potrebuje neodvisno Komisijo za preprečevanje korupcije, nedavni odstop njenega senata pa bi moral biti opozorilo, "da izgubljamo še zadnjo nit demokracije, zadnjo nit pravne države". Vendarle pa tudi Klemenčiču ne zaupa povsem.
"Ljudje si ne želijo priznati, da nekaj ni v redu"
Po besedah protestnika Igorja se vstajniki borijo za njihove ustavne pravice. Pričakoval je, da bo protestnikov več, a ugotavlja, da je odnos državljanov do korupcije ravnodušen. Lenart Zajc iz Mreže za neposredno demokracijo meni, da je bila udeležba skromna, ker si ljudje ne želijo zares priznati, "da nekaj ni v redu". Sedanja vlada pa je po njegovem mnenju spretnejša pri komunikaciji z ljudmi, v čemer se tudi skriva razlog za manj množične proteste.
"Jaz podpiram to ekipo, ki je bila do zdaj," je glede podpore KPK-ju dejal drugi protestnik, ki je sicer izrazil strah, da bo predsednik Borut Pahor v komisijo imenoval napačne ljudi, "mafijo," kot se je izrazil. "To bi bila tragedija." Te strahove med protestniki deli tudi Zajc, ki meni, da "gredo stvari v to smer". Na Pahorjeve izjave, da bi morali to mesto prevzeti pogumni ljudje, Zajc odgovarja: "Pahor že toliko časa govori o tem pogumu, da mu človek ne more povsem verjeti. Navsezadnje je imel vlado še dobri dve leti nazaj in tudi sam ni dosegel bistvenih sprememb, da bi se te stvari ustavile, ampak je tudi takrat lepo govoril o pogumu."
Protestnik Igor je še poudaril, da so do zdaj od njih zahtevali le mirne vstaje, vendar pa upa, "da ne bo dolgo mirno". "Vsaka revolucija, ko se je začela, je bila krvava. Z mirnim stanjem se v naši državi na splošno ne da nič doseči," je dejal.
Janković začutil solzivec
Od DZ-ja so se protestniki odpravili do Čopove ulice, kjer so z vzkliki "Vsi na ulice!" izvedli nekakšno intervencijo v praznično vzdušje v središču glavnega mesta. Ko so prišli spet do Kongresnega trga, so se odločili oditi še pred mestno hišo. Na poti skozi središče mesta, kjer je potekal Miklavžev sprevod, so naleteli na župana Ljubljane Zorana Jankovića. Eden izmed udeležencev protesta ga je kljub navzočnosti policistov poškropil s solzivcem, zaradi česar so poklicali tudi reševalce.
Jankovića so močno pekle oči. Po incidentu je v spremstvu policistov odšel v mestno hišo, pozneje pa so ga odpeljali na urgenco. Poškropljen je bil tudi eden izmed policistov. Oba so nato odpustili v domačo oskrbo.
"Kdo bo pomagal nam?"
"Vlada bo pomagala bankam, kdo bo pomagal nam?" se je spraševal nosilec transparenta pred DZ-jem. Tja so se namreč protestniki odpravili še enkrat, zapeli nekaj partizanskih pesmi in se razšli.
Udeležba manjša od napovedane
Udeležbo na protestu, ki ga je organizirala zveza Ljubljanski puntarji, je sicer na družbenem omrežju Facebook napovedalo okoli 300 ljudi, morebiten prihod pa je napovedalo približno 160 posameznikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje